„Zrovna na režii Zrádce, jehož děj je zasazen do prostředí fotbalových fanoušků, jsem se moc necítila. Ten film měl točit Marek Najbrt, ale na poslední chvíli mu změnili termín natáčení jiného televizního projektu," říká Vrabelová, která natočila čtyři z celkem třinácti filmů cyklu. „Fotbal mě nechává úplně chladnou. Ale tvrdé fanouškovské jádro mne moc mile překvapilo – hráli nám ve filmu, byli mimořádně disciplinovaní, zajímaví, vtipní a hodně nám pomohli," doplňuje na adresu snímku (hrají v něm Kryštof Hádek, Marek Taclík, Jana Pidrmanová, Jaroslav Plesl, David Máj či Hynek Čermák), který je podle ní myšlen jako zrada vůči sobě a možnostem, které život nabízí, když se neflákáme a když se ho nebojíme vzít do vlastních rukou. „A taky jako metafora na jakýkoli zástupný životní model, pasivitu a závislost na něčem, co nemůžu ovlivnit, což mi připadá nesvobodné, nebezpečné a především škoda. Pokud je někdo ve svém fanouškovství šťastný, nechť. Ale náš hrdina šťastný nebyl, uvědomoval si, že mu život uniká, tak jsme ho museli složitě přimět, aby začal něco dělat. Sám za sebe."

Na dně skleničky

Režisérem dalšího filmu Na dně skleničky (s podtitulem Jak se propít k vlastnímu obrazu) je Bohdan Sláma, scénář napsal Jan Prušinovský. „Scénář mě zaujal tím, že autenticky popisuje příběh alkoholika ve společnosti, kde je alkohol normou," říká Sláma, který se na place setkal se Stanislavem Majerem, Tatianou Vilhelmovou, Leošem Nohou, Jáchymem Novotným, Lenkou Vlasákovou, Markem Danielem, Pavlem Liškou a Ivou Pazderkovou.

Vedlejší příznaky

S námětem na natočení snímku Vedlejší příznaky (Zvládnout všechno není žádné štěstí) přišla za Vrabelovou, která jej režírovala, herečka Bára Kodetová. „Jsem pyšná a šťastná, že vznikl příběh, jenž je z části můj a z části známých, kamarádek a žen, které zvládají mnoho dětí, práci, náročného partnera a náročný životní styl, který je dnes ‚nutností'. Doufejme, že divačkám pomůže v tom, aby si řekly, že není nutné v životě provést všechno stoprocentně," pravila Kodetová, která se ve snímku setkává s Romanem Zachem a Reginou Rázlovou coby tchyní.

Gamemaster

Film s názvem Gamemaster (Co s nepřítelem v počítači vašeho dítěte?) natočil Peter Bebjak podle scénáře Eugena Lišky a námětu Michala Reitlera (hrají v něm Ondřej Vetchý, Filip Čapka, Johana Matoušková či Adrian Jastraban). Upozorňuje na nebezpečí, která na děti číhají na internetu. „Dlouho jsme hledali nejen obsah, ale i formu tak, abychom se sice ponořili do světa IT a virtuálních her, ale nepřišli o obecnou lidskou srozumitelnost a snadné přijetí diváky bez speciálních IT znalostí," sdělil Jan Vrabel.

Moje pravda

Téma neuchopitelnosti pravdy ve vztahu dvou lidí, kdy každý vše vidí ze svého pohledu a snaží se prosadit jen své argumenty, řeší film Moje pravda (Dobré je to, co je dobré pro mne). „Důvody, proč se do takovéto situace dostanou lidé, kteří do sebe dříve byli zamilovaní, jsou asi složité a zřejmě jsou skryté v rodinných modelech, které přebíráme od svých rodičů. Naši nejbližší totiž nemusí být takoví, jací se nám dlouhou dobu zdáli. Myslím, že řada z nás může ve filmu najít paralely s vlastními životními zkušenostmi či zážitky," uvedla režisérka Jitka Rudolfová, která pracovala s Hanou Vagnerovou, Jiřím Vyorálkem či Janou Preissovou.

„Nová pětice filmů Nevinné lži potvrzuje, že naše rozhodnutí dát tomuto projektu zelenou, bylo správné," sdělil generální ředitel ČT Petr Dvořák. „Vznikl cyklus o třinácti svébytných snímcích, které jsou nesmírně pestrou koláží zpracování, tvůrců a životních příběhů. Můžeme být na něj hrdí."