Děj snímku Captain Marvel se odehrává v 90. letech dvacátého století a přináší na plátna zcela nové dobrodružství. Z období, které zatím z filmového světa Marvel neznáme.

Vypráví příběh Carol Danvers, která z neposedné holčičky vyrostla v temperamentní pilotku stíhaček a díky svým schopnostem i kuráži se proměnila v nevídanou superhrdinku. Když se naštve, rozžhaví se jí pěsti do ruda a je schopná jimi střílet, přepere partu chlapů a nezadá si ani se svým mistrem, velitelem hvězdných sil Yon-Roggem s tváří Juda Lawa.

KAPITÁNKA V PŮJČOVNĚ

Když se Země stane dějištěm mezihvězdné války dvou mimozemských ras, tvorů z říše Kree a Skrollů, ocitne se s parťáky v samém nitru bojů. Tady potká mj. agenta Nicka Furyho (kterého fanoušci marvelovek znají z dříve uvedených, časově následných příběhů), kterého hraje celkem s gustem Samuel L. Jackson. A získá v něm nečekaného spojence.

Právě scény na Zemi patří ve filmu k těm zábavnějším, například když Carol vyjde ve svém kosmickém overalu z místní videopůjčovny (kde přistála), k úžasu místního poldy se shání po „komunikátoru“ a zatímco pro něj je přeludem z videokazet, ona obsadí telefonní budku a volá do vesmíru Roggovi.

Scénáře i režie se ujali nováčci na poli marvelovek, Anna Boden a Ryan Fleck, kteří natočili dramata Sugar a Hazardní hráče. Jejich dílo není žádná převratná bomba, nicméně akce jsou promyšlené a efektní, špičkování mezi Carol a Furym půvabné a šťastné je i obsazení hlavní hrdinky.

Herečka a zpěvačka Brie Larson, která na sebe upozornila mj. v dramatu Skleněný zámek nebo Room, má dar přirozeného projevu a je přesvědčivá i v akčních scénách. A přestože emancipační nota se nedá přehlédnout, díky Brie netlačí film tolik na pilu. Mimochodem, v neobvyklé, ale skvěle zahrané roli vědkyně a pilotky potkáme Annette Bening.

DIVÁCKÝ FENOMÉN

Že patří filmy Marvel Studios k lídrům v žebříčcích návštěvnosti i tržeb, je už dnes skoro samozřejmost. Když ale vyrazilo v roce 2008 do boje se svým prvním filmem Iron Man, nejspíš ani samotní tvůrci netušili, jaký divácký fenomén se právě zrodil. A to nepočítáme jiné komiksové postavy, na něž Marvel ještě předtím od 70. do 90. let prodal práva jiným studiím.

Marvelovky se staly diváckými trháky. Loňský hit Black Panther vydělal celosvětově skoro miliardu a půl milionu, Avengers: Infinity War dokonce atakovali hranici dvou miliard.

Čas od času svádí marvelovky bitku s konkurencí DC Comics. Ale nic to nemění na tom, že jsou nepominutelným popkulturním fenoménem. Ten má nejrůznější průvodní jevy, kromě marketingové mánie a bombastických srazů fanoušků v kostýmech třeba kuriózní fakt, že ovlivňuje jména novorozeňat.

JMÉNA PODLE MARVELOVSKÝCH POSTAV

Jak uvádí Americký sociální úřad, posedlost dávat dítkám jména podle marvelovských postav (samozřejmě nejen podle nich, boduje i Harry Potter) narůstá. A kteří supermani vedou? V roce 2017 šli na dračku Loki a Natasha z Avengers, Pepper (snoubenka Irona Mana) a Wade z Deadpoolu.

Absolutní jedničkou byl ovšem Parker (alias Spider-Man), jehož jméno nosí od roku 2017 téměř šest tisíc ratolestí, z toho 1400 holek (!). Došlo i na marvelovská zvířátka, třeba mývala.

Je zvláštní představit si paní učitelku vyzývající: „K tabuli půjde Rocket!“ Jak ale podotkl jistý britský kritik, ne každý sice prahne po tom mít doma malého Ragnaroka, ale pořád lepší než nábytek z IKEA. Protože, věřte nevěřte, i to se děje…