Letošním leitmotivem jsou Ostrovy svobody. Na diváky čeká téměř 60 filmových projekcí, které v příbězích tematizují svobodu. Těšit se můžete na novinku Agnieszky Holland Pan Jones, která se představila už na festivalu v Benátkách, či Éter od Krysztofa Zanussiho.

„Mám radost, že se v letošním programu objeví film Mr. Jones Agnieszky Holland, který v září vyhrál hlavní cenu na filmovém festivalu v polské Gdyni a další oceňované snímky,“ říká zakladatel a ředitel festivalu 3Kino Vavřinec Menšl. „Snažíme se oslovovat i tvůrce, kteří by se jinak do České republiky se svými snímky nepodívali. Zajímají nás jejich nejnovější filmy, které mají potenciál zaujmout českého diváka díky vzájemné kulturní blízkosti, ale v běžné distribuci se neobjeví.“

Silné polské zastoupení

V soutěžní sekci MFF 3Kino je zařazeno jedenáct snímků, českými zástupci jsou filmy Staříci Martina Duška a Ondřeje Provazníka a Tiché doteky Michala Hogenauera. Dále budou soutěžit maďarské snímky Jeden den režisérky Zsófie Szilágyi, Rozkvetlé údolí László Csujy a Trezor Pétera Bergendyho. Retrospektiva nabídne mj. snímky Dvojí svět hotelu Pacifik a Excentrici Janusze Majewskeho.

Nejsilnější zastoupení má polská účast. Mezi festivalovými hosty budou polský režisér a scenárista Krzysztof Zanussi, český režisér Václav Marhoul a polská režisérka Kinga Debska.