„Bude to určitě kontroverzní, protože ukazujeme, že to, jak je mnichovská událost prezentovaná, je v podstatě mýtus. A zabýváme se tím, proč je ten mýtus tak populární. Ukazujeme, že je populární proto, že je Čechám tohle bolestínství tak nějak vlastní," řekl Zelenka při natáčení jedné ze scén v barrandovských ateliérech.

Část snímku o „neznámých okolnostech podepsání mnichovské dohody a jednom papouškovi" tvoří jakýsi fiktivní film o filmu, hraný dokument ze zákulisí natáčení ukazující české povahové rysy, stereotypy a mýty o národní povaze a historii.

Na Barrandově dnes představitel hlavní role Martin Myšička natáčel na šestimetrové rampě s falešným balkonem scénu, kdy vede důležitý telefonický rozhovor. Reálný filmový štáb při tom natáčel i práci fiktivního filmového štábu. Myšička tak v některých scénách hraje sám sebe a někde filmovou postavu novináře Pavla. „Bylo náročné, aby byl rozdíl mezi filmovou postavou a Myšičkou uvěřitelný. Stejně tak nebylo snadné natáčet s papouškem, který chodil jinam než měl, kloval mě a snažil se ulétnout," podotkl Myšička.

Originální scénář

Producent David Ondříček označil scénář za velmi originální. „Chvílemi jsem při jeho čtení nevěřil svým očím, je zřejmé, že Petra (Zelenku) asi klasické filmy nudí," uvedl.

„Hrdinou" filmu je Sir „P", devadesátiletý papoušek šedý, který kdysi patřil Daladierovi a který se na pozvání ředitele Francouzského kulturního institutu ocitne v roce 2008 v Praze jako živá relikvie z dob mnichovské dohody. Sir „P" po Daladierovi dodnes opakuje některé důležité věty a prohlášení. Papouška unese český novinář Pavel a na základě jeho kontroverzních citací Daladiera se rozpoutává mezinárodní politický skandál.

V hlavních rolích filmu se představí Martin Myšička jako novinář Pavel, Václav Kopta jako šéfredaktor a Pavlův nadřízený, Marek Taclík jako jeho kolega novinář Jakub a Jana Plodková jako tlumočnice.

Film vzniká v produkci Davida Ondříčka a společnosti Lucky Man Films, koproducentem je Česká televize. Jde o první spolupráci dvou úspěšných filmařů od jejich diváckého hitu Samotáři z roku 2000, který natočil režisér Ondříček podle Zelenkova scénáře.

Rozpočet filmu je téměř 37 milionů korun. „To je relativně dobré, v současné určité divácké krizi českých filmů se finance neshánějí snadno," konstatoval Ondříček.