Tvůrce úspěšných Účastníků zájezdu a filmu Roming, který se v kinech objeví v květnu, Jiří Vejdělek ho začne natáčet tento týden pod pracovním názvem Václav. Titulní roli vytvoří Ondřej Trojan, premiéra v kinech má být koncem roku či v lednu 2008.

Producentem je Jaroslav Bouček, v jehož firmě vzniklo například Michálkovo Babí léto či seriál Šípková Růženka. Působil i jako výkonný producent seriálů Náměstíčko, Náves a Příkopy. Mezi dalšími herci se objeví například Emília Vášáryová, Jan Budař či Jiří Lábus.

Koproducentem filmu Václav se stala Česká televize. "Původně jsme měli k posouzení námět na povídku, která měla být prvním dílem cyklu. Nakonec ale vzniká tento distribuční film. Nevylučuji, že by mohl být v budoucnu, v případě jeho úspěchu a zájmu diváků o toto téma, pilotním projektem pro cyklus další řady televizních filmů s touto tematikou," řekl dnes mluvčí České televize Martin Krafl.

Autorem scénáře je Marek Epstein, trojnásobný držitel Ceny Sazky a scenárista Vejdělkova Romingu. Podle tvůrců ale není cílem věrně rekonstruovat skutečné případy; ty poslouží spíše jako náměty. A tak mentálně postižený hrdina připravovaného filmu vystřelí na bratra kvůli ženě, která mu poprvé ukázala lásku a s níž bratr hrubě zacházel. Je odsouzen na tři roky - až prezidentská milost ho vysvobodí. Státní fond kinematografie poskytl Vejdělkovi na natočení filmu šest milionů korun.

Bouček předpokládá, že by každý rok mohl vzniknout jeden celovečerní snímek inspirovaný osudy těch, jimž prezident Havel udělil milost. Dva scénáře napsal Epstein, další dva Jiří Vejdělek a zbývající dva Tomáš Končinský.

Havlovy prezidentské milosti z let 1992 až 2003 se mnohdy setkaly s kontroverzním přijetím veřejnosti. Kritici mu vyčítali, že jich uděloval příliš, asi nejvíc se mluvilo o milosti udělené Martě Chadimové. Havel udělil za 13 let celkem 1948 individuálních pardonů, což je méně než kolik jich uděloval jeho předchůdce Gustáv Husák za rok. Nástupce Havla Václav Klaus se hned po zvolení vymezil vůči prezidentským milostem prohlášením, že je bude udělovat jen ve výjimečných a mimořádných případech. Loni omilostnil Klaus 38 lidí, v roce 2005 udělil 50 milostí.