U katafalku s rakví byly věnce od ministerstva kultury, Herecké asociace a nadace Život umělce, Českého rozhlasu, producentů filmu Maharal a seriálu Ulice. Květiny poslali také ředitel Národního divadla, Činoherní klub, Společnost Zdeňka Fibicha, Švandovo divadlo, Divadlo Na zábradlí, Archa a také Horácké divadlo z Jihlavy.

Kolegové z divadel přišli v hojném počtu

Mezi přítomnými byli například Eliška Balzerová, Martina Hudečková, Rudolf Hrušínský, Gabriela Vránová, Pavla Tomicová, Carmen Mayerová, Dalimil Klapka, Jan Potměšil, nový prezident Herecké asociace Jiří Hromada a Josef Somr. „Vzpomínám na něj jako na výborného kolegu a kamaráda, který mi nezištně pomáhal, když jsem přijel do Prahy a neměl kde bydlet,“ řekl Somr novinářům.

Petr Lněnička z divadelního spolku Kašpar zesnulému v „pohlednici z cest“ poděkoval za vynikající vztah k mladším kolegům. Podle něj jim nabídl vstřícné přijetí bez jakéhokoliv náznaku povyšování, poskytoval jim laskavé rady a inspiraci. „Vaše jméno bude v lidech vyvolávat jen usměvavé a radostné reakce,“ uvedl s tím, že o životě a smrti Navrátil přemýšlel s nadhledem a realisticky. „Ani jednou si nepostěžoval a nepřízni čelil s elegancí,“ dodal.

Po Matuškově hitu nastal spontánní potlesk jako pocta

Během smutečního obřadu zaznělo intermezzo z opery Pietra Mascagniho Cavalleria rusticana a tóny Gustava Mahlera. Závěrem obřadu se ozvala píseň Waldemara Matušky Až se můj čas ponachýlí známá v originálu s Gilbertem Bécaudem, na kterou navázal spontánní potlesk jako poslední pocta tomuto herci.

Bořivoj Navrátil se narodil v roce 1933 v Kroměříži, po studiu Janáčkovy akademie múzických umění v Brně získal v roce 1956 první angažmá v Českém Těšíně. Poté působil v Opavě a Ostravě, než v roce 1961 přišel díky Otomaru Krejčovi do Národního divadla, kde strávil 31 let. Byl pak členem Divadla Na zábradlí a hostoval na dalších jevištích včetně spolku Kašpar, Činoherního klubu a Violy. V březnu 2012 bude mít premiéru snímek Tomáše Krejčího Poslední z Aporveru, ve kterém Navrátil ztvárnil „věštce zkázy“. Měsíc předtím se v kinech objeví film Tomáše Magnuska Školní výlet, ve kterém si také zahrál.