Televizní evergreen z půlky 60. let vzkřísil pro filmové plátno před sedmi lety producent a režisér J. J. Abrams. Star Trek (doslova Hvězdná pouť) dostal v jeho rukou moderní vizuál a nové motivy příběhu, známé postavy zůstaly. Talentovaný padesátník, který je podepsán i pod trojkou Mission Impossible, seriálem Lost a loňskými Star Wars, kultovnímu dílu Gene Roddenberryho rozhodně ostudu neudělal.

Zrežíroval i druhý film s podtitulem Do temnoty (2013), ve trojce zvané Do neznáma předal žezlo Justinovi Linovi. A ještě jednu novinku pokračování Treku má – pod scénářem je podepsán tentokrát i herec Simon Pegg, který hraje inženýra Scottyho. Tím spíš je s podivem, že na rozdíl od předešlých filmů má trojka navzdory účasti tohoto britského komika (Black Books) nejméně humoru. Vyplývá to patrně z průběhu vyprávění, které má nyní přece jen temnější vývoj.

Málo přehledné

Příběh je poměrně spletitý, i když základní zápletka záhy jasná – posádka Enterprise mapuje zatím neznámá místa vesmíru a po dramatickém setkání se záhadným a brutálním nepřítelem nucena svést s ním bojovou partii na hraně zkázy vlastní lodi. Ostatně, těžké zkoušce je vystavena i celá Federace. Bitva je o to složitější, když se ukáže, že nepřítel pochází z vlastních řad…

Jako v prvních filmech je na co se dívat, vesmírné scenerie i architektura planety, na niž se hrdinové ocitnou, jsou působivé. Problém je, že tentokrát vyznívá příběh poněkud nepřehledně a místy se divák hůř orientuje v ději. Komplikují to i různé nové postavy, jež postupně do filmu vstupují a zbytečně zahušťují vyprávění.

Hodny ocenění tak jsou spíše jednotlivosti – dialogy, akce, výtvarné návrhy, svižné tempo. Herecké výkony jsou standardní jistota – Chris Pine alias Kirk, Zachary Quinto v roli Spocka, Zoe Saldana jako Uhura, v postavě Khana poznáme Benedicta Cumberbatche (nedostižného televizního Sherlocka)… Vynikající je opět Anton Yelchin v roli ruského člena posádky Čechova, smutnou zprávou ovšem je, že je to – po hercově letošní tragické nehodě - jeho účast poslední.

Navzdory výše řečenému je ale pořád nový Star Trek především zábavnou podívanou využívající monumentálních záběrů, rafinovaného střihu a akčních scén, kam patří zejména osudná devastace hvězdné lodi Enterprise. Lin se svým týmem projevil stejně jako Abrams smysl pro detail a hračičky všeho druhu, včetně doprovodných letounů Krallovy lodě usazených roztomile na „větvích" stromové základny jako ptáci. Dobrou práci odvedl tradiční spolupracovník filmového Star Treku, skladatel Michael Giacchino, byť hudebních nápadů už je tu méně než dřív. Kdo má také stále vymýšlet něco nového, když původní motivy se osvědčily?

Osvěžení paměti

První startrekovský seriál, kvůli rozlišení označovaný jako The Original Series, vznikl roku 1966 a měl 3 řady. Představil kapitána Jamese Kirka s jeho posádkou, která zkoumá vzdálené galaxie na palubě vesmírné lodi USS Enterprise (NCC-1701).

Jejich příběhy pokračovaly v seriálu The Animated Series, šesti celovečerních filmech a dalších čtyřech seriálech na stejném základě. Vysloužily si 31 cen Emmy, několik cen BAFTA a nadšenou základnu fanoušků, kteří si říkají trekkies. Patří mezi ně mj. Bill Gates, Arnold Schwarzenegger a Whoopi Goldbergová.