Podle režiséra byla inspirace slavnou Erbenovou baladou volná. Snímek natočený v horkém létě líčí příběh mladé ženy, která po návratu do rodné obce svého muže bojuje s nepřízní osudu i vlastními přízraky. Setkává se s místní podivínkou, která ve své pomatené mysli vleče tíhu vlastního dávného neštěstí. Jde o to, zda se hrdince podaří zachránit sama sebe i svou dcerku před mysteriózním zlem dřív, než ji ovládne stín Polednice či vlastní šílenství.

Geislerové přišlo zajímavé podívat se na na toto téma jako na určitou verzi krize mateřství, kdy má člověk pocit, že to nezvládne. „Taková situace může skončit i tragédií," podotkla. Hororový žánr ji zaujal a využila přitom možnosti spolupracovat s britským hereckým koučem Jamesem Kempem.

Podobné pomoci využila i představitelka dětské role, kterou čekala spousta náročných scén. Filmaři ji objevili díky castingu na reklamu. Při zkouškách na tento snímek zhlédli tři stovky holčiček. „Prošla do finálové desítky a při kamerových zkouškách s Aňou nás všechny přesvědčila," podotkl producent Chlupáček.

Podle režiséra Sádka použil Erben Polednici pro ilustraci problému nekompletní rodiny a vzrůstajícího napětí mezi matkou a dítětem. „Není to jen strašák jako atrakce, ten strašák zastupuje existující problém. Teplota stoupá nejen okolo hrdinek, ale i mezi nimi, peklo prožívají zevnitř i zvenčí," dodal.

Snímek vznikl ve společnosti Barletta, koproducenty byly internetový portál Eurodeník.c, společnost Falcon, RWE i HBO. Grantem přispěl fond kinematografie.