Podle scénáře Ivana Hubače (syna autora původní řady Sanitky Jiřího Hubače) jej natočil režisér Filip Renč, pro něhož i jeho spolupracovníky představuje Sanitka dva tři roky života. „Více jsem žádnému filmovému či televiznímu projektu nevěnoval," sdělil Renč.

Známé postavy z původní série

Jak potvrdil Ivan Hubač, Sanitka 2 navazuje na tu z před třiceti lety především v postavách, které přecházejí do nových dílů. Diváci se v nich opět setkají s doktorem Janderou (Jaromír Hanzlík), jeho první manželkou (Zlata Adamovská), Janderovým bratrem Jardou (Tomáš Juřička), jeho ženou Alžbětou (Ivana Andrlová), emigrantem doktorem Mádrem (Petr Kostka), doktorem Karlíkem (Svatopluk Skopal), nejrychlejším řidičem na záchrance Fandou Beznoskou (Pavel Zedníček) a nezapomenutelným Korejsem (Jiří Srstka).

Nově k nim přibudou doktor Kaderka (Jiří Dvořák), jeho matka (Jiřina Bohdalová), Kaderkův bratr Theo (Vladimír Javorský), doktorka Foldynová (Dagmar Havlová), Janderův syn Marek (Václav Jiráček), Mádr junior (Jan Budař), řidič sanitky Neliba (Marek Vašut) či doktor Bláha (Michal Dlouhý).

Sanitka jí pomohla překonat těžké chvíle

„Sanitka se začala natáčet od září 2011 a já jsem se tehdy nějakými svými pocity ohledně návratu k seriálu nezabývala," uvedla Dagmar Havlová. „Soustředila jsem se na to, abych se na každý natáčecí den dobře připravila bez ohledu na mou soukromou situaci a abych na sobě při natáčení nedala znát, jak mi ve skutečnosti je. Jak moji herečtí kolegové, tak Filip Renč a celý štáb mě tenkrát velmi podrželi. Práce na Sanitce a hezká role primářky Markéty Foldynové mi svým způsobem pomohly překonat nejtěžší období mého života," doplnila Havlová, která bude v pokračování seriálu novou ženou doktora Jandery alias Jaromíra Hanzlíka.

Zleva herci Marek Vašut, Václav Jiráček, Jiří Dvořák, Ivana Andrlová a Dagmar Havlová, režisér Filip Renč a herec Pavel Zedníček představili 16. července v Praze nový seriál České televize Sanitka 2.

Hrálo pro něj při rozhodování, zda se projektu zúčastní, nebo ne, její obsazení zásadní roli? „Vždycky se řídím prvotně kvalitou scénáře, to je pro mě nejpodstatnější. Jestli scénář a konkrétní postava mají nějaké kvality, to jsou věci, které mě zajímají. Rozhodnutí přijmout roli pro mne bylo snadné, protože scénář Sanitky 2 byl opravdu dobrý a zároveň jsem věděl, jaké herecké kvality mají kolegové, kteří v nové Sanitce budou hrát. Jak ti původní, tak ti, kteří teprve přijdou. Setkat se při natáčení s kvalitními kolegy je vždycky potěšením," uvedl Jaromír Hanzlík.

Zedníček, český Belmondo

Vedle něj se z původních herců těšil na natáčení například i Pavel Zedníček. „S Ivanem Hubačem se dlouho známe. Hrajeme spolu tenis a občas jsem k němu prohodil: ‚Nebudeš psát, Ivane, pokračování?' Ujišťoval mě, že píše a píše. Jednoho dne přišel a oznámil, že má hotovo. Hodně jsem ho v psaní podporoval, a když nám to oznámil, zajásal jsem," říká herec, který prý při natáčení po vzoru Belmonda odmítal dubléry u náročných scén, jichž je v seriálu požehnaně. „Se sanitkou jsem se docela projel. Bylo to bezvadné. Jezdili jsme přímo v provozu. Cítil jsem přitom adrenalin. Objížděl jsem tramvaje zleva, auta mi uhýbala. To jsem si fakt užíval. Taky nezapomenu na scény v helikoptéře. Neřídil jsem ji, ale bylo to vzrušující," dodal Zedníček.

„Dramatické situace jsme se snažili odlehčit humorem, jehož nositeli jsou dílem záchranáři, dílem zachraňovaní a také neobvyklé situace, do kterých se záchranáři dostávají. V jejich profesních životech se promítají jejich osudy," doplňuje Ivan Hubač, podle něhož se v každodenním boji o to nejcennější, co člověk má, tedy v boji o záchranu lidského života skrývá velký dramatický potenciál, divácká atraktivita a velký étos. „Proto si myslíme, že Sanitka 2 by mohla zaujmout širokou diváckou obec," prohlásil scenárista.

Herci Pavel Zedníček (vpravo) a Jiří Dvořák vystoupili 16. července v Praze na tiskové konferenci, na níž byl představen nový televizní seriál Sanitka 2.

„Jsem vděčný, že nám Česká televize dala prostor natočit seriál z reálného prostředí, který v porovnání s původní Sanitkou zachycuje posun v dennodenní záchranářské realitě. Nevznikl by, nebýt nejen tvůrců a herců, ale i lidí, kteří stojí za kamerou, nejsou tudíž vidět – ať už jsou to osvětlovači, kameramani, videotechnici, rekvizitáři, maskéři. Poděkovat se patří i panu řediteli záchranné služby Praha Zdeňku Schwarzovi, který nám poskytl informace a cenné rady," uzavřel Filip Renč, který si při tvorbě projektu kladl za cíl vytvořit dynamické dílo plně odpovídající vidění současné televizní a filmové tvorby.