V nových příbězích, které vznikly podle britské licence (taktéž v koprodukci se slovenskou veřejnoprávní stanicí), se Martin Eligner opět dostává do pestrých situací, nabaluje na sebe nové zážitky a zkušenosti. Co se nemění, je jeho povaha – vesnický doktor je prostě pořád tím arogantním mužem, až na malé výjimky zachovávající si kamennou tvář, ovšem v hloubi srdce je dobrým a morálním člověkem.

„Zastavila mě maminka s dítětem, které začalo citovat některý z Martinových monologů, a nechápal jsem. ‚Já bych chtěl být také doktor Martin,' povídá chlapeček. ‚Vždyť ho nikdo nemá rád,' odpovídám mu. Ale dítě vede svou: ‚Ne, on je hodný!' Potěšilo mě to, protože Martin Elinger je opravdu dost velký obhroublík a neurvalec, ale tím se brání vůči svému okolí a situacím, které musí řešit. Jestliže s lidmi neumí jednat a chová se nezdvořile, činí tak kolikrát z důvodu nedorozumění – okolí neví, co jej trápí," popisuje svou roli Donutil.

„Měl jsem, přiznávám, z postavy Martina strach, protože je na obraze prakticky pořád. Přečetl jsem si scénář, který se mi líbil, a ptal se, kdo bude seriál režírovat. Řekli mi, že Petr Zahrádka, jehož jsem do té doby neznal. Působil na mě jako právě probuzený spící medvěd, ale sedli jsme si. Později mě překvapil jeho smysl pro humor. Musím jej chválit – je připravený, vše má promyšlené," doplňuje Donutil, jemuž se dostalo velké cti, protože roli doktora Martina pokaždé ztvárňuje jeden z nejoblíbenějších herců dané země, která seriál podle britského modelu natočí.

Tu a tam je v předloze možné něco doplnit, upravit – čehož dokladem je právě i česká verze „doktorské ságy", která se z původně přímořského prostředí přesunula právě do hor. „V našem případě to dokonce dopadlo tak, že některé naše změny ve scénáři zaujaly britské autory natolik, že je hodlají použít i tvůrci dalších případných filmových přepisů," říká producent Vratislav Šlajer ze společnosti Bionaut.

Osvěžením nových dílů by měly být milostné zápletky, neboť kromě Lídy Klasnové v podání Jitky Čvančarové zasáhnou do děje i další dámy ztvárněné Lenkou Vlasákovou, Ivou Janžurovou, Zuzanou Krónerovou či Vilmou Cibulkovou. „Která z nich projeví o Martina zájem, prozrazovat nemůžu. Tipněte si!" doporučuje herec.

Po svém boku bude mít i nadále Gabrielu Marcinkovou coby prostořekou zdravotní sestřičku Irenu Bezákovou, Janu Štěpánkovou (teta Marie), Norberta Lichého (instalatér Antonín Brázda) či Roberta Mikluše (policista Tomáš Topinka). Z nově příchozích postav doplní „beskydský tým" ještě Vojta Kotek (coby tajemný příchozí, poutník, který je s Protějovem spjatý), Marie Doležalová, Roman Luknár či Nina Divíšková.

A jaká byla při natáčení pracovní morálka, když už se tedy štáb pohyboval v prostředí spjatém s vyhlášenými místními pochutinami? „Lidé nám hodně vycházeli vstříc, mám od nich doma spoustu medu a slivovice. Tvořili v seriálu komparz. Když přišli, přinesli dárek, než aby si naopak za svou práci něco odnesli, bylo to příjemné. Samozřejmě, pár škarohlídů, kteří někde nechtěli vypnout sekačku, protože zrovna teď museli posekat trávu, se našlo," líčí režisér Zahrádka.

„S tou slivovicí jsme to nijak nepřeháněli. Fakt ale je, že když v Beskydech přijdete k chalupě, vyjde z ní paní a řekne: ‚Dajte si tú našu, tá je najlepší." Tak si musíte tu skleničku dát. A o pár chalup dál si ji musíte dát taky, aby se druhá paní neurazila…," dodává Miroslav Donutil.