Na lodi, v bývalém nádraží nebo uprostřed náměstí. Tam všude v letošním létě Pražani narazí na filmová plátna. Sezona slibuje řadu osvědčených klasik i množství novinek.

Kino v bráně 

V nejbližší době můžou filmoví nadšenci vyrazit na Výstaviště v Holešovicích. V rámci postupné obnovy areálu totiž vznikne i letní kino. „Chceme ho v letošní sezóně otestovat,“ vysvětlil Pavel Kaška, člen představenstva společnosti Rozvojové projekty Praha, která Výstaviště spravuje. 

Kino sezonu zahájí ve středu 17. května a to filmem Paterson režiséra Jima Jarmusche. První představení je zdarma, další se uskuteční vzápětí. Promítání pak bude probíhat vždy od středy do neděle. „Pokud bude hezky, tak budeme pokračovat celé léto až do září,“ uvedl Kaška.  Kino se objeví přímo v místech brány do areálu Výstaviště. „Máme připravené nafukovací plátno a promítačku umístěnou v autě,“ popsal Kaška. 

Filmy potichu

Aby filmy nerušily nikoho v okolí, představení se ozvučí pomocí systému „silent-cinema“. Každý divák po příchodu dostane sluchátka, ve kterých bude moct poslouchat zvukovou stopu filmu.
Mobilní vybavení kina bude instalováno vždy pouze na představení.

Po jeho skončení se následně odstraní. Mobiliář nabídne řadu specialit. Návštěvníci se budou moct posadit do klasických lehátek, sedacích pytlů, vaků či ke stolkům se židlemi. „Výhodou je možnost propojení návštěvy s dalšími programy na výstavišti,“ připomněl Kaška.  Promítání v areálu naváže na dlouhou tradici. Letní kino tu fungovalo už ve čtyřicátých letech minulého století. V dolní části Výstaviště pak existovalo až do roku 2000.

Světové i domácí snímky

Dramaturgicky a organizačně biograf zajišťuje Bio Oko. Návštěvníky tak čekají aktuální snímky světové i domácí, ale i artové projekty. „Chceme lidem nabídnout nejen projekci, ale i místo k setkávání, možnost si před a po představení popovídat,“ okomentoval za organizátory Ctirad Hemelík. Zájemci budou moct zhlédnout filmy, jako je oceňovaný muzikál La La Land, drama Dívka ve vlaku nebo český snímek Bába z ledu. Promítání začínají povětšinou ve čtvrt na deset.

Veletržák bude?

Kromě Výstaviště čeká milovníky filmů pod širým nebem i množství jiných lahůdek. U některých tradičních míst ale k promítání letos nedojde. Letní kino se neplánuje například na Střeleckém ostrově. Jak to bude s oblíbenou střechou Veletržního paláce, se teprve ukáže.

Organizátoři totiž na sociální síti oznámili potíže. Podle jejich slov je zádrhel na straně městské části. „Máme připravenou techniku, plátno, z části už předjednané klasické filmové kopie i některé návštěvy režisérů,“ popsali na Facebooku s tím, že od prosince 2016 Národní galerie žádá o povolení letního kina na MČ Praha 7 kvůli novým pravidlům ohledně nočního klidu. Doposud ale bezvýsledně.

Vedení městské části se ale brání. „My to nemůžeme povolit, nejsme město,“ vysvětlil starosta Jan Čižinský. Na střeše se podle jeho slov navíc uskutečnila akustická zkouška, která dopadla dobře. „Kino by na střeše nemělo nikoho rušit, myslím, že není potřeba dávat mu výjimku,“ dodal starosta.

Letní kina. Infografika.