Premiéra Simpsonových ve filmu je plánována na 26. července.

Za dvě desítky let se ze Simpsonových, kteří původně vznikli v roce 1987 pro sérii krátkých skečů v Show Tracey Ullmanové, stal celosvětový fenomén. Kreslení hrdinové, kterým dal jejich tvůrce Matt Groening do vínku žlutou pleť a vykulené oči, jsou dnes nejdéle vysílaným animovaným programem v historii a co do výdrže se jim nemůže rovnat žádný současný sitkom. Ve Spojených státech Simpsonovým navíc patří jeden z nejprestižnějších televizních časů - premiérové díly se vysílají v neděli večer.

Homer a ti ostatní…

Obtloustlý taťka Homer, pečlivá mamka Marge, známý uličník Bart, šprtka Líza a nejmladší Maggie mají za sebou 18 sezon na televizních obrazovkách. Po třicítce několikaminutových skečů se Simpsonovi přeměnili v seriál a první z dvacetiminutových dílů se v éteru objevil před Vánocemi 1989; o měsíc později začalo pravidelné vysílání. V té době sice ještě Simpsonovi hledali definitivní tvář (hrdinové z první série se od těch současných dost liší), humor a nadsázka jim ale už tehdy nechyběly.

Seriál si díky nim utahuje z řady institucí - vlády, policie, školství i náboženství. Přesto se ale odborníci shodují na tom, že Simpsonovi jsou vlastně celkem normální rodinou, kde se všichni mají rádi a jeden bez druhého nedá ani ránu. Co jiného jim ale také zbývá ve městě, kde je starosta úplatný, policie v lepším případě neschopná a za moc nestojí ani televizní program. "Neúcta k autoritám" na jednu stranu stojí za popularitou žluté rodinky, na druhou stranu ale občas přinese i problémy.

Řadě lidí ve Spojených státech se totiž nelíbí, že seriál "rozvratně zpodobňuje americký způsob života". Je pravda, že taťka Homer, známý náklonností ke koblihám a Duffovu pivu, asi není vzorem ideálního rodiče a jeho přístup k práci v jaderné elektrárně není právě nejsvědomitější. Ale i díky podobným kontroverzím patří Simpsonovi k nejúspěšnějším pořadům televize Fox. Na svém kontě mají řadu televizních ocenění, včetně více než dvacítky cen Emmy, znají je diváci v sedmi desítkách zemí.

Kolik Fox vydělal?

Seriál o Simpsonových je i velmi dobrý obchodní artikl. Nikdo (samozřejmě kromě managementu studia) neví, kolik přesně Fox díky nim vydělal, odhady se ale pohybují v miliardách amerických dolarů. Necelou miliardu (přes 21 miliard korun) údajně stanice získala prodejem reklamy, další až tři miliardy (asi 65 miliard korun) jí pak mohl přinést prodej práv, videokazet či DVD - a také figurek, triček a dalších předmětů se žlutými postavičkami. Není divu, že si herci, kteří namlouvají originální znění, přijdou na 360.000 dolarů (přes 7,5 milionu korun).

Kromě nich ale v seriálu během téměř 20 let promluvila řada populárních osobností, účinkování v Simpsonových se stalo jedním z důkazů popularity hudebníků, herců i politiků. Líza se třeba dala vést k buddhismu Richardem Gerem a Barta učil jezdit na skateboardu slavný Tony Hawk. Ve Springfieldu si také zahráli (a své postavičky i namluvili) Red Hot Chili Peppers, Aerosmith nebo Elton John. Na návštěvě Londýna pak Simpsonovi potkali opravdového Tonyho Blaira.

Českému televiznímu divákovi, který se na Simpsonovy může dívat od ledna 1993, sice kvůli dabingu zůstaly hlasy všech čtyř stovek speciálních hostů utajeny, přesto ale patří česká verze Simpsonů k nejpovedenějším. Určitě k tomu přispívá i Jiří Lábus jako Marge nebo Martin Dejdar mluvící Barta. Pravověrným fanouškům se sice nezdálo, když od 14. řady nahradil v roli Homera Vlastimila Bedrnu Vlastimil Zavřel, nakonec si ale zvykli a přestali bombardovat diskusní fóra rozhořčenými ohlasy.

 

 

 

Předpremiéra ve Springfieldu

Celovečerní animovaný film Simpsonovi zhlédli v sobotu v předpremiéře ve Springfieldu v americkém státě Vermont natěšení obdivovatelé kultovního seriálu, který je v současnosti nejdéle vysílaným animovaným programem v historii. Slavnosti se zúčastnilo asi 2000 lidí, tedy pětkrát méně než činily některé odhady, informovaly místní úřady.

Před kinem nechyběl křiklavě žlutý koberec místo tradičního červeného, asi kvůli barvě pleti postav animovaného seriálu, přes který prošli tvůrci filmu v čele s Mattem Groeningem. Návštěvníky vítal transparent oznamující, že jsou v domově rodiny Simpsonových.

Po ulicích uzavřených dopravě se objevili nadšenci v převlečení za hlavní hrdiny a ochotně pózovali zájemcům. Jeden devatenáctiletý fanoušek předváděl čerstvé tetování na zádech znázorňující seriálového a nyní i filmového otce rodiny Homera. V městě se podávaly koblihy či speciální pizza, upravené do podoby typických pochoutek, jimiž se láduje hlavně Homer, nebo také zmrzlina se "simpsonovskou" příchutí.

Na tři sobotní promítání se vydalo kolem 600 lístků. Přednost k divácké účasti měli místní obyvatelé. "Bylo to fantastické. Je to velké vyvrcholení všech roků se Simpsonovými," řekl šestadvacetiletý Mike Iglinski z Manchesteru. "Myslím si, že to bylo velmi roztomilé, velmi chytré, plné drobných narážek," doplnila sedmapadesátiletá Mary Helen Hawthorneová ze Springfieldu.

Předpremiéra se uskutečnila ve městě, které vyhrálo soutěž amerických Springfieldů o to, který se nejvíc podobá dějišti slavného seriálu. Vermontský Springfield s 15.367 získanými hlasy porazil v internetových "volbách" favorizované stejnojmenné město ve státě Illinois, které obdrželo 14.634 hlasů.

Vermontská obec s 9300 obyvateli, která pokořila 13 zbývajících konkurentů, podle agentur až tak seriálovou předlohu zase nepřipomíná. Tři čtvrtě hodiny cesty od města je nicméně jaderná elektrárna, bez námahy podobná té, v níž pracuje Homer. Jediný místní bar McKinley's má zase určitou příbuznost s fiktivním podnikem Moe's Tavern. Podle majitele springfieldského kina postaveného před 76 lety, kde se film promítal, si navíc jsou dost podobní s "kolegy" ze seriálu i policisté města.