Finální scéna ve veřejných lázních patří v tomto ohledu k nejsugestivnějším za poslední roky.

I přes místy nadměrné násilí a otevřeně brutální scény však Východní přísliby zaujmou chytrou zápletkou a scénářem, který v podstatě z velmi citlivého úhlu pojednává o obětech kupčení s lidmi. Podobně jako Špína Londýna před lety – ostatně za Východními přísliby stojí tentýž scenárista Steven Knight. Prostřednictvím deníčku po nedospělé dívence, která sice ze zajetí uprchla, ale při porodu zemřela, se hrdinka Anna (Naomi Wattsová) setkává s rodinným podnikem ruských přistěhovalců. Navenek přívětivý restauratér Semjon (vynikající Armin Mueller-Stahl) však brzy odhalí krutou identitu mafiánského předáka, který vaří borč a vnučku laská ve vlasech, ale neštítí se opravdu ničeho.

S gustem sobě vlastním Cronenberg vylíčil Londýn jako vskutku nehostinné místo. Prohnilá metropole je sychravá a venkoncem prolezlá kriminalitou. Jsou to však lidské bestie, nikoliv vlhké podnebí, co z města nad Temží dělá zrůdnou stoku, kde kvete obchod s bílým masem. A ruští kriminálníci skutečně nejsou v jeho podání žádní „hříšní lidé města londýnského“.

Ve Východních příslibech je pochopitelně zastoupena i fascinace ruskou komunitou a vším, co je ruské. Sicilské klany tak vystřídal uralský spolek lotrů „Vory v zakoně“, který údajně působí i ve skutečnosti. Chobotnice je to přinejmenším stejně neúprosná, ne-li zákeřnější.

Pozoruhodně obsazenému thrilleru kraluje úctyhodný výkon Viggo Mortenesena, který ztělesnil ústřední postavu cílevědomého gaunera Nikolaje Lužina. Doposud jen tušené Mortensenovy herecké schopnosti tentokrát vynikly a naplno vystoupilo i jeho odhodlání vložit se do role bezezbytku. V lázních se například utká s najatými zabijáky zcela nahý. Nikolaje, jakéhosi bohatýra z Uralu, zvládá bravurně uhrát jak fyzicky, tak psychicky. Přezdívka „pařez“ na něj zkrátka sedí. Zároveň je ale schopný i zcela nečitelných výrazů ve tváři a jeho postava proto získává celou řadu netušených povahových rysů. Divákům nakonec uchystá spolu se scenáristou nejedno překvapení.

Součástí Nikolajovy postavy stejně jako všech příslušníků podsvětí je hrozivé tetování, které pokrývá celé tělo. Je v něm zašifrovaná nejenom jeho identita, ale i příslušnost ke zločineckému klanu jménem „Vory v zakoně“. Nikolaj však není žádný svatoušek z rodu Scofieldů, kteří v tetování ukrývají plán útěku z věznice. Obrazce na jeho těle proto budí odpor. Povahokresba zločince je dokonalá.

Východní přísliby nahlížejí bez servítek do odvrácené strany multikulturního Londýna. Jsou sugestivní i naléhavé, a mohou se bez větších rozpaků řadit k prvotřídním mafiánským filmům.

 

Východní přísliby
Eastern promises,thriller, USA, Velká Británie, Kanada 2007, 100 minut.
Režie: David Cronenberg, hrají: Viggo Mortensen,Naomi Wattsová, Vincent Cassel, Armin Mueller-Stahl, Sinéad Cusack. Premiéra: 10. ledna