Historie je plná příběhů, které zápletkou i vyústěním připomínají dokonalou detektivku nebo temný akční thriller. Přesně to naplňuje také příběh Eliho Cohena, egyptského uprchlíka, který žil v Izraeli a ve službách Mosadu působil jako špion v Sýrii. A byl natolik úspěšným, že se stal váženým syrským občanem a stýkal se s nejvyšším vedením státu, dokonce se zapletl i do místní politiky. Díky němu se Izraeli dařilo mít ve válce se Sýrií navrch.

Jeho osud je plný těžko uvěřitelných historek, čehož tvůrci využili již v roce 1987 a natočili snímek The Impossible Spy. Nyní se Cohenova příběhu filmaři zhostili opět. A výsledkem je skvělý seriál Spy (Špion), který mohou na internetové televizi Netflix zhlédnout i čeští diváci. A to dokonce i v českém znění, což je u původní produkce Netflixu netradiční.

Na Borata zapomeňte

Hlavní role se zhostil britský komik Sacha Baron Cohen, známý především jako Borat nebo Bruno ze stejnojmenných komedií. A nutno rovnou říct, že se náročného partu zhostil s bravurou sobě vlastní (ostatně Cohen má na kontě i nominaci na Oscara). Jeho špion v sobě propojuje nadšení, s nímž se tajným službám hlásil, a šarm, kterým musel okouzlovat nejvyšší syrské kruhy. Nejsilnější je však v komorních scénách, v nichž agent žijící zcela osamoceně uprostřed nepřátelského velkoměsta vzpomíná na svou nic netušící manželku. Sacha Baron Cohen dokazuje, že jeho rejstřík je mnohem širší než jen ten známý parodický.

Ačkoli to je právě výkon představitele ústřední role, který na sebe strhává pozornost a díky němuž seriál většině diváků učaruje, pozornost si zaslouží i další role. Ať už to je právě Eliho manželka v podání herečky Hadar Ratzon-Rotem, nebo jeho řídící důstojník ztvárněný televizním matadorem Noahem Emmerichem. Všichni jsou přesní i v nejvypjatějších momentech, a že jich seriál nabídne spoustu! Netflix opět prokázal, že vedle HBO je nejsilnějším současným tvůrcem seriálů. A Sacha Baron Cohen si řekl minimálně o nominaci na Zlatý glóbus a Emmy.

Hodnocení Deníku: 90 procent