Do svého Muzea komiků si všechny pozve průvodce celého cyklu Komici na jedničku Petr Nárožný, aby divákům připomenul to nejlepší z jejich díla, nechal nahlédnout pod pokličku jejich osobitého humoru, povyprávěl si se svými hosty a v závěru každého dílu umístil do muzea vzácnou relikvii, která je s „jedničkovým“ komikem provždy spjata.

Pořadem provází Petr Nárožný

„Naše Komiky na jedničku si dovolím nazvat kvalitní zábavou, která čerpá z odkazu velkých magistrů legrace a přitom sděluje i něco navíc pro ty zvídavější a vědění lačné,“ říká režísérka Alena Činčerová. „Snažíme se přinést nové, dosud nikde nepublikované informace ze života jednotlivých osobností, nahlédli jsme i do míst, kam se dosud s kamerou ještě nikdo nedostal. Jako například do legendární vily Vlasty Buriana v pražských Dejvicích, která byla tomuto velkému komikovi zkonfiskována již tři dny po únorovém převratu v roce 1948.“

Cyklus chce uvádět i nové informace

Petr Nárožný, sám komediální herec a současně milovník i znalec historie, se podle Činčerové nabídnuté role zhostil s velkou radostí. „Byl sluncem každého natáčecího dne. Už ráno přicházel s nějakým zbrusu novým vtipem a celý štáb naladil na tu nejpozitivnější strunu. Přitom byl i zkušeným rádcem, vlastně takovým prvním dramaturgem, leckdy mi pomáhal dolaďovat některé formulace v textu scénáře, přidával navíc své glosy a pointy. Škoda jen, že svým datem narození je Komik na osmičku. Tak si ještě chvilku budeme muset počkat, než k němu náš cyklus doputuje,“ sdělila režisérka.

Zatím jen vybraná devítka

Komiků a komediálních herců, jejichž datum narození končí na jedničku, bychom u nás našli rozhodně víc než jen devět zmíněných (každý večer jim bude věnován napřed dokument a následně i film, v němž hráli). „V užším výběru padala jména Marie Rosůlkové, Ference Futuristy, Ladislava Smoljaka, Nadi Konvalinkové, Jiřího Suchého nebo třeba Jiřiny Bohdalové. Určitě i o nich by stálo za to pořady natočit, nicméně většině těchto osobností bude v letošním roce věnována pozornost v dalších pořadech České televize,“ dodala dramaturgyně Monika Nevolová. (gk)

Kdy a kdo se v cyklu objeví?

5. 1. Vlasta Burian – Král Komiků

12. 1. Saša Rašilov – Příjdu hned!

19. 1. Hugo Haas – Mravnost nade vše

26. 1. Jaroslav Marvan – Poslední mohykán

2. 2. Felix Holzmann – Odkud já vás znám

9. 2. Jiřina Jirásková – Jak se zbavit Helenky

16. 2. Jan Libíček – Kdo chce zabít Jessii

2. 3. Iva Janžurová – Svatba jako řemen

9. 3. Miroslav Donutil – Tři Alberti a slečna Matylda