Příběh lyžařů Hanče a Vrbaty převypráví Tomáš Hodan, Poslední závod bude jeho režisérským debutem. Rada podpořila i nový projekt Bohdana Slámy Krajina ve stínu. Režisér Václav Kadrnka filmem Zpráva o záchraně mrtvého uzavře svoji trilogii o vztazích otce a syna. Originální snímek pro děti nazvaný Mazel a tajemství lesa připravuje režisér Petr Oukropec. Osmičku projektů doplnilo drama Oběť a snímek z divadelního prostředí HRA.

"Projekty, které se ucházely o podporu, zahrnovaly širokou škálu žánrů od životopisných dramat, historických filmů, přes snímky, které se snaží pojmenovat a nějakým způsobem uchopit současnou dobu. Podpořen byl opět i jeden z filmů pro děti, z čehož mám obzvláště velkou radost," říká Helena Bezděk Fraňková, ředitelka Státního fondu kinematografie.

Nejvíce pro Havla

Ve výzvě na výrobu celovečerního hraného filmu se o podporu ucházelo dvacet dva projektů. Mezi osm z nich Rada rozdělila 64 milionů Kč. Film Havel scenáristy a režiséra Slávka Horáka se snaží zachytit události v životě Václava Havla od roku 1968, kdy byl mladým úspěšným dramatikem, přes vpád vojsk Varšavské smlouvy a období, kdy se jako zakázaný autor stáhnul do ústraní na chalupu u Trutnova. Film se zabývá vztahem Havla s první manželkou Olgou, který komplikovala oboustranná nevěra. Sleduje Havlův souboj s tehdejším vládnoucím režimem až k událostem roku 1989, včetně měnícího se vztahu k ikoně Pražského jara Alexandru Dubčekovi. Projekt byl podpořen částkou 14,5 mil. korun.

Projekt Bohdana Slámy Krajina ve stínu čerpá ze skutečných událostí, které se staly v česko-rakouském pohraničí v průběhu a po konci 2. světové války. Hlavní hrdinku Marii přihlásí manžel z ekonomických důvodů během nacistické okupace k německé národnosti, přestože to odmítá. V jinak klidné vesnici dojde po válce k lynči, který končí vraždou desítky osob. Rada snímek podpořila celkem 11 mil. Kč.

Podporu získal i film Admin režiséra Olma Omerzua o odvrácené tváři současného virtuálně propojeného světa a jeho dopadu na konkrétní rodinu a její členy. Projekt získal podporu 11 milionů korun.

Poslední závod

Sportovní drama Poslední závod líčí skutečný příběh z roku 1913, kdy za dramatických událostí zahynuli dva průkopníci českého lyžování Bohumil Hanč a Václav Vrbata. Scénárista Tomáš Hodan ve svém režijním debutu ukazuje život v Krkonoších na počátku století, chudobu a tvrdou práci místních lidí a zejména napjatý vztah mezi místními Čechy a Němci, který se projevoval i ve sportu. Film Rada podpořila částkou 7 mil. korun.

Z dětských filmů poputují peníze filmu Petra Oukropce Mazel a tajemství lesa (7,5 milionů) – příběhu jedenáctiletého Martina, jenž na letním táboře zažije setkání s podivnými bytostmi. Dostalo se také na Snímkem Zpráva o záchraně mrtvého zakončuje režisér a scénárista Václav Kadrnka svojí trilogii o niterném vztahu otce a syna. Fond mu dá 5 milionů Kč.

Sedmi miliony podpoří fond psychologické drama Oběť, v němž režisér Michal Blaško líčí pokusy cizinců o včlenění do české společnosti, xenofobii i vyrovnání se s vlastním svědomím. Drama HRA z divadelního prostředí Alejandra F. Almendrase získalo podporu 1 milion korun.