Jedna je brunetka a má oči stále zavřené, druhá blondýnka, oči široce otevřené. Ale obě se umí dobře dívat. Protože „vidět“ lze i rukama a ušima, jen to zkusit. „Tatínek říká, že jsem jeho sluníčko. Ale já jsem sluníčko nikdy neviděla. Jen cítím, jak mě hřeje. Ani svoje hračky nevidím. Ožijí, až když se jich dotknu prsty. To však není zázrak. Víte, já jsem slepá,“ říká sedmiletá Mimi, jež svůj svět přesto nepovažuje za nudný. Navíc jej sdílí s kamarádkou Lízou.

Jeho autorky, Katarína Moláková, Katarína Kerekesová a Ivana Šebestová cílí s příběhy dvou holčiček nejen na děti, ale i jejich rodiče. Nutí nás totiž k otázkám, jestli ještě dokážeme vnímat svět všemi smysly. Obě malé holčičky, jež pásmo sedmi krátkých minipříběhů propojují, se to od sebe krásně učí.

Autorky, z nichž dvě poslední se ujaly i režie, vyprávějí o neobyčejném přátelství i docela obyčejných věcech života. V jednotlivých epizodách se děti dozví ledaccos. Třeba jak ušít kamaráda pro smutného froté krokodýla v látkové zemi, jak vypadá Dešťovka Tour, co znamená kouzlo spolupráce namísto kouzla soutěžení a jak se dá vyhnat zlý bacil z hrdla světoznámé pěvkyně. Tu mimochodem namluvila a nazpívala skutečná sólistka Dagmar Pecková.

Dalším postavám propůjčili hlasy mimo jiné David Prachař, Linda Rybová či Arnošt Gold flam. Písničky nazpívala Markéta Irglová. „Byl jsem moc rád, když mou nabídku přijala,“ říká český producent pásma Martin Vandas. „I když kvůli Markétinu nedávnému porodu nebylo možné s ní natáčet přímo se symfonickým orchestrem. Vyřešit její zpěv na dálku na Islandu jsme ale zvládli.“

Projekt Mimi a Líza: Záhada vánočního světla, k němuž vyšla i stejnojmenná kniha, chce oslovit i děti za českými hranicemi. O světovou distribuci se stará francouzská společnost Planet Nemo, která hlásí zájemce z Itálie a dalších zemí.

Kámoši ze severu

Že u Seveřanů se dětské tvorbě daří, je dlouho známá věc. Potvrzuje to i snímek Gordon a Paddy, který Linda Hambäck natočila podle knížek švédského spisovatele Ulfa Nilssona. V jeho příbězích má i největší záhada prosté vysvětlení a strach i nebezpečí jsou přirozenou součástí života v lese.

Snímek si ponechává měkkost výtvarného stylu předlohy, kterou ilustrovala Gitte Speeová. A stejně jako spisovatel i autor scénáře Jan Vierth vypráví nenásilným způsobem o významu přátelství, důvěry, týmové práce i empatii. A také o umění včas odejít i o tom, že na ty, kteří to dokážou, by ti mladší neměli zapomínat. Protože jejich zkušenost je pořád k nezaplacení.

Ve švédském originále je slyšet mimo jiné hlas Stellana Skarsgarda, čeští diváci uvidí snímek s českým dabingem. Autorem hudby je Martin Landquistpodepsaný mj. pod filmem Tommy.