Více než dvouhodinový akční thriller, který se zčásti natáčel i v Česku, uvede Bontonfilm do českých kin 15. prosince. V kině IMAX na Floře se bude promítat už o den dříve, ve zhruba 30 minutách bude obohacen o verzi promítanou na celé jeho obrovské plátno.

V českých kinech už od čtvrtka

Agent Hunt je v tomto příběhu obviněn z teroristického útoku na Kreml; na základě Ghost Protocolu vydaného americkým prezidentem jsou on i agentura IMF zapovězeni. Bez jakýchkoliv zdrojů a podpory musí najít způsob, jak se rehabilitovat a zabránit dalšímu, tentokrát jadernému útoku. Na své misi spolupracuje s kolegy, o nichž nic neví. Vedle něj se na plátně objeví mimo jiné i herci z Ruska, Indie, Švédska a Francie - například Jeremy Renner, Simon Pegg, Paula Pattonová, Michael Nyqvist, Vladimir Maškov, Josh Holloway, Anil Kapoor, Léa Seydouxová a v detailu i Pavel Kříž.

Bez plánu. Bez podpory. Bez šance

Film, jehož slogan zní: Bez plánu. Bez podpory. Bez šance natočil tvůrce animovaných projektů Brad Bird (Ratatouille, Úžasňákovi), který si poprvé vyzkoušel hraný snímek. Kromě českých, ruských, kanadských a indických lokací si ve filmu zahrála i nejvyšší stavba na světě, gigantický mrakodrap Burdž Chalífa v Dubaji o výšce 828 metrů, po jejímž vnějším plášti Ethan Hunt šplhá. I tyto scény prý zvládl sám, stejně jako další, kdy v Praze za velkého zájmu kolemjdoucích "létal" vzduchem. Cruise byl i jedním z producentů čtvrtého pokračování této série. Námětem byl televizní seriál Bruce Gellera, scénář napsali Josh Appelbaum a André Nemec.

Hrdinové snímku hledají kurýra, který má u sebe kódy k nukleárním zbraním. Jejich mise se zdá ztracena. Hunt se musí dostat z moskevského vězení a proniknout do Kremlu. Ve světě informací a technologií je donucen obejít se bez obvyklé podpory. I pomůcky, které běžně používá, občas selžou v těch nejnebezpečnějších okamžicích.

Producenti podporovali režiséra Birda, aby do filmu vnesl své nápady. A tak se objevily například kontaktní čočky, které fungují jako kamera, honička v písečné bouři a telefonní automat, ze kterého Ethan sice přijme svůj úkol, ale který se sám za pět minut nezničí.

V LA, Moskvě, Dubaji a Boleslavi

Každá ze tří předcházejících částí měla jiného režiséra a tedy rozdílný vzhled a atmosféru. Nový projekt vznikal od loňského října do letošního března v Los Angeles, Moskvě, Dubaji, Bombaji, Vancouveru a Praze, která suplovala Moskvu. Točilo se například ve věznici v Mladé Boleslavi i na Pražském hradě, v Haštalské a Kozí ulici, na Vyšehradě a v bývalé bubenečské čističce odpadních vod.

Napínavé jsou zejména scény, kdy Cruise leze po plášti dubajského mrakodrapu. Přitom byl upevněn v postroji a pomáhal mu veterán Dave Schultz, který spolupracoval i na jiných lezeckých filmech Cliffhanger a Vertical Limit.