Jenže v Malkovichově podání je slavný belgický detektiv skutečně jiný než jeho předchůdci. Potemněl a jako osamělý unavený penzista, na nějž svět zapomněl, budí nečekaný soucit a také změť dalších rozporuplných a čistě nepoirotovských pocitů.

Fakt, že byl pětašedesátiletý charismatický herec v minulosti nominován na dva Oscary a tři Zlaté glóby, nicméně není náhoda – velmi rázně to prokáže i v třídílné loňské minisérii Vraždy podle abecedy. Pomocnou rukou se pak Poirotovi v televizním příběhu, natočeném vloni BBC podle stejnojmenné románové předlohy Agathy Christie, stal Rupert Grint, ryšavý představitel Rona Weasleyho z filmových příběhů o Harrym Potterovi.

Jeho zarputilý a zkraje výpomoc zavrhující inspektor Crome zde částečně nahrazuje knižního vypravěče, kapitána Hastingse. A duch tohoto vyprávění rozhodně nemá tendence sklouzávat k humoru.

ABC

Yorkshire patří mezi nejkrásnější kouty Anglie. Ani na takových místech ale nespí lidská krutost a zločin. Ten, který Poirot řeší ve Vraždách podle abecedy, nicméně nepatří mezi obvyklé – je do jisté míry propojen s detektivovou minulostí. I do té se bude minisérie, režírovaná Alexem Gabassim, nečekaně často vracet.

Poirota, prokvetlého stříbrem, penzionovaného a spíše tichého pozorovatele světa, v minulosti vyzývali mnozí šílenci „na souboj“. Každý chtěl poměřit vlastní prohnanost s brilantním analytickým mozkem. A když přijde dopis s výzvou, aby emeritní vyšetřovatel „dával jednadvacátého pozor na Andover“, podepsaný iniciálami ABC, nevěnuje mu Poirot mnoho pozornosti. Následující den po zmíněném datu je ale v Andoveru nalezeno tělo zavražděné Alice Asherové. A hned poté umírá také Bethy Barnhardová v Bexhillu, z čehož jasně vycházejí hned dva znepokojivé fakty.

Kdosi se skutečně rozhodl používat písmena jako klíč k zabíjení, a především se pak ten někdo nezastaví před žádným zvěrstvem. Čeho se ale může zdrcený Poirot zachytit, když mrtví přibývají bleskovým tempem a nic kromě abecedy je nepojí… Ne nadarmo jsou Vraždy podle abecedy některými čtenáři považovány za jeden z nejlepších poirotovských románů. A Malkovichův novátorský přístup ke slavnému detektivovi rozhodně budí obdiv.

DANIEL STORCH