V naší galerii si můžete prohlédnout i archivní snímky z náměstí ještě bez Arionovy kašny.

Film vzniká v koprodukci České televize a studia Video Theo. V něm spatřil světlo světa například už i film o uznávaném plastickém chirurgovi Bohdanu Pomahači nebo dokument Olomoucké baroko.

Premiéra v září 2014

Režisérem dokumentu, na němž spolupracuje Muzeum umění Olomouc a také město samotné, je prostějovský producent, režisér a scénárista Theodor Mojžíš. Ten se v neděli se svým štábem "utábořil" u nejmladší olomoucké kašny, kterou Ivan Theimer dokončil v rodnému městě v roce 2002. „V Olomouci právě natáčíme záběry toho ústředního, co v dokumentu bude hrát jednu z hlavních rolí. Tedy příběh Theimerovy olomoucké Arionovy kašny," vysvětlil režisér Mojžíš.

Premiéra snímku o vynikajícím umělci a zajímavém člověku Ivanu Theimerovi má být koncem září příštího roku. Jedním z hlavním průvodců filmem je bývalý ředitel olomouckého Muzea umění Pavel Zatloukal. „S natáčením samotným musíme skončit do konce května. Česká, či chcete-li, světová premiéra se uskuteční právě v Olomouci," prozradil Theodor Mojžíš.

Theodor Mojžíš: Tvůrce Arionovy kašny Ivan Theimer je živel

O příběhu bájného Ariona, o symbolice magického čísla tři či o odlescích sloupu Nejsvětější Trojice na hladině vody v nejmladší olomoucké kašně bude vyprávět hodinový dokument o sochaři Ivanu Theimerovi. Filmařský kousek o tvůrci Arionovy kašny v Olomouci natáčí prostějovský producent, režisér a scenárista Theodor Mojžíš, který v neděli se svým týmem pracoval na Horním náměstí. V exkluzivním rozhovoru pro Olomoucký deník se podělil o podrobnosti z natáčení, hovořil také o osobnosti celosvětově uznávaného umělce, který v roce 1968 emigroval do zahraničí.

Co vás přivádí do Olomouce a na čem zrovna pracujete?

Právě natáčíme další materiál k dokumentu, jehož pracovní název zní Ivan Thei-mer, Cesta světla. Je to hodinový film, který vzniká v koprodukci České televize a mého studia Video Theo. Na dokumentu spolupracuje Muzeum umění a také město Olomouc. Natáčíme záběry toho ústředního, co v dokumentu bude hrát jednu z hlavních rolí. Tedy příběh Theimerovy olomoucké Arionovy kašny.

Kdy bude premiéra?

Někdy mezi 15. a 30. zářím příštího roku. S natáčením však musíme být hotoví do konce května. Česká či chcete-li světová premiéra se uskuteční právě v Olomouci.

Jakou roli má ve filmu bývalý ředitel Muzea umění Olomouc Pavel Zatloukal, se kterým jste právě dotočil tři záběry?

Profesor Pavel Zatloukal je jedním z hlavních průvodců pořadu.

A co samotný tvůrce kašny Ivan Theimer? Nechybí tu?

S Ivanem Theimerem jsme tady natáčeli už před půl rokem, když do města přijel na návštěvu.

Díla Ivana Theimera najdou lidé v mnoha státech. Kam všude jste se vydali s kamerou?

Dokument se točí ve čtyřech zemích, v České republice, Francii, Itálii a chystáme se také do Německa. Theimer je evropským občanem, který se k evropanství hlásí už jen tím, že střídavě žije v Paříži, kde má ateliér. Samozřejmě má ateliér v Toskánsku, kde jsme byli také před časem.

Jak byste popsal Ivana Theimera a jeho tvorbu?

Je živel. Nikdy se nebude vyjadřovat o svém díle z hlediska odborného či kunsthistorického. Přesně ví, jak jeho díla zapadají do historického kontextu. Když tady byl, bylo zrovna pěkné, teplé počasí a během půl hodiny natáčení se tady prostřídalo asi třicet lidí, kteří si sedali na jeho želvu, nechávali se fotit s Arionem, děti chodily po okraji kašny… Jeho díla vyjadřují složité myšlenky. V případě kašny spojuje historické epochy a pohledy do minulosti i do budoucnosti, pracuje s myšlenkami křesťanství, hinduismu. Vše ale dokáže přetavit tak, že normální člověk, který o umění sotva kdy zavadí, bere jeho počin jako příjemnou a milou věc zapadající do prostoru.

Takže mu nevadí, že se třeba děti v Arionově kašně koupou?

Naopak.

Vyskytly se nějaké potíže během natáčení?

Ano, třeba v neděli ráno, když jsme dorazili na náměstí, které mělo být zcela prázdné. Vše jsme hlásili dopředu. Bylo tady však zhruba třicet kiosků po vinných slavnostech. Když to vidíte, orosíte se. Vše se ale nakonec podařilo uklidit a dobře to dopadlo.