Poslední epizoda seriálu As the World Turns (Jak se svět točí) popisujícího život ve fiktivním městečku Oakdale, který se vysílal od roku 1956, by CBS měla odvysílat příští rok v září. Stanice přitom již letos ukončila rekordmana mezi mýdlovými operami, seriál U nás ve Springfieldu (Guiding Light), známý i v Česku, jenž se vysílal 72 let. As the World Turns se v pomyslném žebříčku nejdéle vysílaných televizních seriálů umístí hned za ním.

Místo seriálu levnější televizní soutěž

Deník The New York Times uvedl, že výrobní náklady na roční vysílání seriálu U nás ve Springfieldu činily 50 milionů dolarů. Soutěž Let's Make a Deal, kterou jej televizní stanice CBS nahradila, přitom přijde zhruba na polovinu. Zároveň se na ni dívá spíše mladší publikum, které je pro zadavatele reklamy zajímavější než stárnoucí diváci, či spíše divačky mýdlových oper. Jejich průměrný věk začíná nad 50 lety.

Nezadržitelný je zřejmě i úbytek publika těchto pořadů. Zatímco ještě v 90. letech například právě k As the World Turns usedalo šest milionů diváků týdně, letos je to jen 2,5 milionu diváků. „Všechno jednou končí, ať už po 72, 54 letech anebo deseti letech. Je jiná doba i jiné podmínky na trhu,“ podotkl předseda správní rady CBS Leslie Moonves.

Ženy pracují a nemají čas vysedávat před televizí

Podle něj tak doba mýdlových oper vlastněných firmami, jako je Procter & Gamble, končí. Udrží se prý jen specializované seriály tohoto typu. A čísla mu dávají za pravdu. Od příštího podzimu se bude na obrazovkách amerických televizních sítí vysílat jen šest nekonečných seriálů. Americký televizní historik Tim Brooks vidí jako hlavní příčinu jejich konce změny ve společnosti. Na rozdíl od minulosti totiž chodí více žen do práce, a tyto pořady tak ztrácejí přirozené publikum.

Pro společnost Procter & Gamble je podle newyorského deníku konec její poslední mýdlové opery spíše symbolickou než finanční ztrátou. Nadnárodní kolos, který kdysi vlastnil více než 20 takových pořadů, nyní celosvětově utrácí za reklamu sedm miliard dolarů ročně. Výdaje na mýdlové opery představují jen zlomek tohoto rozpočtu.

Za symbolický označil úpadek žánru i Brooks. Připomněl, že mýdlové opery se poprvé začaly vysílat na rozhlasových vlnách za Velké hospodářské krize ve 30. letech minulého století. Nyní to vypadá, že v „éře ekonomického poklesu i skončí“. Například právě seriál U nás ve Springfieldu se od roku 1937 vysílal nejprve v rozhlase a na počátku 50. let dokonce běžel současně v televizi i rádiu.

Podle některých názorů ale možná mýdlové opery ještě mají budoucnost, například na internetu, ale třeba i v televizi. Budou ale muset být levnější, myslí si například herečka Martha Byrne, která v As the World Turns hrála více než 20 let, zároveň je ale i tvůrkyní webového seriálu Gotham.