Podle jakého klíče hledáte „svou" Miladu Horákovou?

Kritérií bylo mnoho. Mně šlo hlavně o to, aby herečka pochopila roli a dokázala se s ní ztotožnit. Hledal jsem i mezi českými herečkami, ale ty správně namíchané „ingredience" Miladina typu jsem nenašel. Nejde jen o herecký výkon nebo podobnost s reálnou Miladou, ale i o prodejnost a distribuční potenciál v zahraničí. To neskrývám.

I další hlavní postavy jste obsadil zahraničními herci. To bývá občas ošidné, protože je to na úkor autenticity příběhu…

Ano, některé hlavní postavy hrají zahraniční herci. Ale myslím si, že to naopak pomůže českému diváku se lépe vžít do jejich rolí, protože na plátně nebudou známé tváře ze seriálů apod. Krom toho ve filmu uvidíme i české herce, ať už známé z filmových rolí jako třeba Anna Geislerová nebo Vica Kerekes, či z divadelních prken: Igor Orozovič a Karel Dobrý.

K dispozici jste měl rodinnou korespondenci od Miladiny dcery Jany Kánské. Bylo obtížné vybrat z ní i archívů to podstatné?

Velmi. Ale bral jsem to při psaní scénáře jako výzvu – život Milady Horákové je doslova nabitý událostmi. Ale jen některé, jež jsem považoval za klíčové, jsem mohl vybrat pro film. A je mi jasné, že budu kritizován za to, že jsem to či ono opomenul.

David Mrnka. Někdejší producent zpráv v CNN a BBC si napsal vlastní scénář. Jak je váš film koncipován – jako klasický historický film nebo spíše komorní drama?

Určitě půjde o historický film, čili z hlediska producenta větší projekt. Zaměřujeme se ale na osobní příběh hlavní představitelky, jejího rodinného života a vnitřních bojů, které v sobě vedla.

Milada Horáková svádí svým osudem k velké pietě. Ale i hrdinové mají své stinné stránky. Ukážete ve filmu nějakou?

Rozhodně ukážeme i její záporné stránky. Myslím, ze naše hrdinka je měla, stejně jako každý z nás. Rodina zaplatila vysokou daň za její aktivity v politice. A je na divákovi, aby usoudil, kým Milada byla a jestli zmiňovaná daň byla úměrná Miladině dobrovolné oběti. Nechceme diváka k ničemu tlačit, spíše ho inspirovat k tomu, aby si udělal o Miladě vlastní představu. Její osobnost mi byla velkou inspirací a přesah jejího činu je nesmazatelně zapsán do historických knih. I když se to komunisté pokoušeli různě zamlčet. Byla ale jen člověk a měla své vnitřní běsy. A já bych rád ve filmu mezi tou pietou, neklidem a negativy udržel smysluplný balanc.

FAKTA O FILMU
Režijní debut Milada chystá David Mrnka, bývalý producent zpráv v CNN a BBC, od roku 2007. Jeho scénář přibližuje osudy české političky, jež byla po vykonstruovaném procesu v roce 1950 komunistickým režimem popravena.
Film se natáčí v angličtině, v autentických lokacích, mj. v Terezíně, Praze, na Šumavě a u Hradce Králové. Obsazení tvoří zahraniční a čeští herci, za kamerou je Antonio Riestra, architektem je Milan Býček, kostýmní výtvarnicí Simona Rybáková. Ambicí tvůrců je seznámit s osudem Milady Horákové zahraniční diváky, světová premiéra by měla být koncem roku 2016.