Napjatě se čeká také na to, zda herec Leonardo DiCaprio, nominovaný ve své téměř třicetileté kariéře už čtyřikrát, konečně získá svou první zlatou sošku. Jen málokdo pochybuje o tom, že by DiCaprio odešel s prázdnou.

Právě snímek REVENANT Zmrtvýchvstání s DiCapriem v roli lovce probíjejícího se divočinou má největší počet nominací, dvanáct. Deset nominací připadlo na sci-fi Šílený Max: Zběsilá cesta a na třetí příčce je se sedmi nominacemi drama Marťan režiséra Ridleyho Scotta.

Filmoví kritici vesměs soudí, že nehledě na celkový počet nominací se souboj v hlavních kategoriích odehraje mezi novinářským dramatem Spotlight režiséra Thomase McCarthyho, finanční komedií Sázka na nejistotu Adama McKaye a thrillerem REVENANT Zmrtvýchvstání Alejandra Gonzáleze Iñárritua.

Po skoro 40 letech od své první nominace na Oscara za roli boxera Rockyho Balboy je letos v kategorii nejlepší herec ve vedlejší roli nominována akční legenda Sylvester Stallone. Utká se s Christianem Balem (Sázka na nejistotu), Tomem Hardym (REVENANT Zmrtvýchvstání), Markem Ruffaloem (Spotlight) a Markem Rylancem (Most špionů).

Lesbická romance Carol je co do počtu nominací čtvrtým nejúspěšnějším snímkem, získala jich šest, stejně jako Spotlight a Most špionů. Šanci na Oscara má například za nejlepší scénář podle předlohy a Rooney Maraová se může stát nejlepší herečkou ve vedlejší roli, vedle například Kate Winsletové (Steve Jobs) nebo Alicie Vikanderové (Dánská dívka).

Většina filmových odborníků má za to, že Oscara pro nejlepší herečku v hlavní roli by si nejvíce zasloužila Brie Larsonová (Room), jejíž největší konkurentkou prý je Saoirse Ronanová (Brooklyn).

Za hudbu k filmu Osm hrozných je nominován italský skladatel a dirigent Ennio Morricone. Nahrál ji loni v Praze s Český národním symfonickým orchestrem (ČNSO) a už za ni dostal Zlatý glóbus, udělovaný zahraničními novináři působícími v Hollywoodu.

Bojkot

Po lednovém vyhlášení "jednobarevných" nominací přerostl hashtag #OscarsSoWhite z trendu na twitteru ve společenské hnutí. Někteří černošští umělci, jako režisér Spike Lee, herec Will Smith či jeho manželka a herečka Jada Pinkettová Smithová, po zveřejnění nominací oznámili, že se nedělního vyhlašování nezúčastní. Jednapadesátiletý moderátor Chris Rock zrušil veškeré své tiskové konference a munici si schovává patrně až na den D. "Myslím, že Rock si nebude brát servítky, což je přesně to, co akademie potřebovala," řekl Tim Gray z časopisu Variety.

Americká filmová akademie po bojkotu sice přislíbila zdvojnásobit počet žen a zástupců menšin ve svých řadách, ale letošního hlasování se změny ještě nedotkly.

Osmdesátý osmý ročník Oscarů uctí také některé zesnulé hvězdy, jako například Alana Rickmana nebo Omara Sharifa. Během ceremoniálu zazpívá Lady Gaga, která je zároveň nominována v kategorii nejlepší původní píseň. Zpěvačku na jeviště uvede americký viceprezident Joe Biden.