Komorní drama o ztrátě moci, které se dočkalo řady premiér i ve světě, vznikne v produkci společnosti BUC Film Jaroslava Boučka. Ten je podepsán pod řadou úspěšných domácích snímků (Je třeba zabít Sekala, Babí léto nebo Václav). Natáčení filmu, k němuž si Václav Havel napsal vlastní scénář, začne tento čtvrtek a potrvá do konce srpna. Premiéra je plánována na březen 2011. Film uvede do kin společnost Bontonfilm.

Havel chtěl být režisérem už jako mladý

Setkání Václava Havla s filmovou režií, řečeno jeho slovy – v závěru jeho veřejné kariéry – je symbolické. Jeho rodina, především v osobě jeho strýce Miloše Havla, je úzce spojena s rozvojem československého filmu a vybudováním domácího filmového průmyslu v období první republiky. Sám autor odmalička toužil stát se filmovým režisérem, dobové poměry mu to však zmařily.

Divadelní hra je polotovar, říká autor

Zároveň je to poprvé, kdy Václav Havel bude svou autorskou vizi sám interpretovat. „Divadelní hra je jakýsi polotovar, který autor nabídne divadlům a ta si s ním naloží po svém,“ říká Havel a dodává vysvětlení, proč se rozhodl zkusit filmovou režii. „Myslím, že autor to má pokorně snášet. Nesnese-li interpretaci někým jiným, má psát romány a ne divadelní hry. Poté, co mnohá desetiletí se mé hry takto hrají, pocítil jsem chuť konečně interpretovat sám sebe. A navíc filmem, což pro mne znamená určitou vnitřní satisfakci. Původně a vlastně celý život jsem chtěl být hlavně filmařem. A teď se mi to snad splní.“

Příběh zlomu v lidském životě

Příběh filmu Odcházení je příběhem zlomového bodu v lidském životě. Dr. Vilém Rieger po dlouhá léta zastával funkci kancléře, nedávno však o ni přišel a zřejmě se s tím neumí vnitřně vyrovnat. I když se snaží to nedat najevo, v podstatě se mu zhroutil svět. Musí se vystěhovat z vládní vily, která se už za ta léta stala jeho domovem, a musí se účastnit nedůstojné procedury oddělování erárních věcí od věcí soukromých. Zároveň – a hlavně – musí prožít rozklad svého okolí, svého „dvora“, a uvědomit si, jak málo ho vlastně znal.

Zatímco na jevišti pražského Divadla Archa (kde je možné zhlédnout poslední reprízy) vytvořil hlavní roli v Odcházení Jan Tříska, ve filmové verzi to bude Josef Abrhám. Další postavy ztvární Dagmar Havlová, Vlasta Chramostová, Tatiana Vilhelmová, Jan Budař, Oldřich Kaiser, Jiří Lábus nebo Ivana Uhlířová.