Kina nabízejí hned několik titulů, byť ne všechny jsou úplně veselé, takže i zachmuření milenci si přijdou na své… Dominuje jim Norské dřevo – přepis slavné Murakamiho knihy, v němž láska doslova bolí. Hlavní hrdina Watanabe hledá tu pravou dívku, navazuje vztah hned s několika ženami, ale žádný ho nenaplňuje radostí a nadějí do budoucna. Berme to jako příspěvek k zamyšlení nad způsobem komunikace v současném světě a rozdílností mužských a ženských pohledů na život a partnerství. Dobrou zábavu naopak zaručuje animovaná hudební komedie Na vlásku, kde se narůstající něžné sympatie mezi neotesaným banditou a princeznou Locikou snoubí s milým humorem, smyslem pro akci a písněmi. Na vlásku, jež můžete sledovat v 3D, pochází z disneyovské dílny a v uplynulém týdnu vládla suverénně českým kinům.

Norské dřevo i Londýnský gangster

Londýnský gangster je novinkou, kde sice kralují hlavně suroví mafiáni a počty mrtvol, nicméně o lásku tu také není nouze. Potěšena budou navíc obě pohlaví – muži, kteří oceňují křehký půvab herečky Keiry Knightley, i fanynky Colina Farrella. Dodejme, že oběma hercům to tu spolu náramně sluší – byť happyend se tentokrát věru nekoná…

Naše doporučení: Děcka jsou v pohodě

Pražský Světozor vrací do nabídky Američana, další thriller s nájemným zabijákem v čele, tentokrát v podání George Clooneyho. Napětí každopádně osvěžuje Jackova citová náklonnost k dívce Claře a také poetika italského venkova (který má mimochodem právě Clooney tak rád). Do bezstarostné valentýnské nálady vás ovšem nejspolehlivěji dostane snímek Děcka jsou v pohodě (mj. v pražském Aeru), americká romantická komedie s Julianne Moore a Anette Bening, jež s obdivuhodnou elegancí a humorem demonstrují radosti i úskalí lesbické lásky. Film dostal právem letošní Zlatý glóbus a figuruje i v nominacích na Oscary.

Dokumenty na netu

Do nabídky ale přispívá i filmový portál Docalliancefil­ms.cz, který nabízí ode dneška na svých stránkách přehlídku Valentýn jinak aneb (h)různé podoby lásky. Až do neděle 20. února se tu můžete zdarma podívat na deset filmů na téma láska. Je mezi nimi i jeden z neúspěšnějších danských filmů posledních let Mechanická láska, Slepé lásky Juraje Lehotského, oceněné v Cannes, nebo Zvířecí lásky rakouského dokumentaristy Ulricha Seidla.