Tradiční české koledy zní o Vánocích vždy i u Junáka doma. „U nás se vždy zpívaly koledy. Když strojíme stromeček, občas pustím i zahraniční vánoční písně, třeba Lennona, ale s vnoučaty pak zpíváme pouze klasické české koledy,“ říká umělec.

Mezi Junákovy oblíbené patří skladby Zpívala synu matička či Pásli ovce valaši. „Koledy vždy zpívala moje maminka, a všechno nás naučila,“ vzpomíná herec.

Magická atmosféra

Vánoce jsou pro něj nejkrásnější svátky v roce. „Jednou jedinkrát jsem Vánoce trávil se ženou v Dubaji, a už nikdy více. Na Vánoce se vždy těším a mám je rád, takže i když tady máme bláto, užívám si je. Jdu, koupím kapra, navštívím vánoční trhy, které jsou v Brně nádherné, dám si Turbomošt nebo jiný mošt, Vánoce jsou zkrátka jedny z nej svátků,“ tvrdí Junák.

Svátky si užívá zejména díky magické atmosféře. „Vždy jsem miloval, když jsem v uvozovkách podváděl svoji dceru, když jsem ji udržoval v tom, že dárky naděluje Ježíšek. Různě jsem natahoval nitky, silony po bytě, abych mohl zazvonit na zvoneček, a víra v Ježíška jí vydržela opravdu dlouho. Teď si to užívám s vnoučaty,“ směje se známý herec.

Jeho vnoučatům je nyní devět let. „Dnešní děti jsou velmi odvážné, ale přesto, když se u nás v obýváku rozsvítí stromek a zazvoní zvonek, oni tam běží, nerozhodně zůstanou stát u dvoukřídlých dveří a prosí mě, abych vešel s nimi. Zdá se mi, že se trochu bojí a v koutku duše si asi stále říkají, no co když ten Ježíšek přece jen je. A tohle jejich očekávání a překvapení miluji,“ říká Junák.