„Stejně jako v loňském roce, i letos komplikovaly vznik nových vánočních pořadů rozmary počasí,“ uvedl ředitel výroby ČT Václav Myslík. „Tam, kde jsme v létě potřebovali sucho, panovaly v případě natáčení Lásky rohaté i Domu U Zlatého úsvitu přívalové deště. Naopak v zimě, kdy jsme čekali na sníh, žádný pořádný nebyl. Projekt Vracaja sa dom od Betléma (premiéra 24. 12.), který vychází z moravských koled a je plný nádherných záběrů z Vysočiny, jsme proto ve výsledku realizovali tři roky,“ podotkl Myslík.

Láska rohatá

Jiří Mádl jako hodný čert nešika, Jiřina Bohdalová jako jeho čertovská babička. Rozbalte si novou štědrovečerní pohádku s čerty, láskou nebeskou, očima z ryzího zlata a hlavně s náručí plnou humoru a milým vánočním pohlazením. Láska rohatá je pohádkovou prvotinou Karla Žaluda. Jeho styl je zemitý, jazykově občas neotesaný, ale určitě neotřelý a často i překvapivě přesný. To se ve stejné míře týká i způsobu vyprávění. Autor přivádí na scénu tak trochu podivnou společnost: je tu neschopný čert Záprtek, dva zlodějíčci, kteří se za čerty nejdřív vydávají a nakonec se jimi i stanou, čertovská babička Elvíra, která, ačkoli vládne nejedním kouzlem, se stává čím dát tím víc člověkem, jeden superbyrokratický pekelný inspektor, poctivá dívenka Anička a její už méně poctivá kamarádka Markéta, nenasytná majitelka zlatnictví a další. V tomto prostředí se rozehrává příběh o životních hodnotách a o jejich hierarchii, ale také o lidské hlouposti a samozřejmě i o lásce.

Dům u Zlatého úsvitu

Úsměvný pohádkový příběh o tom, jak návštěva jednoho kouzelníka může obrátit život naruby, a o tom, jak sirotek Ondra možná ke štěstí přišel.
Čáry a kouzla v poklidném městečku Bludičkov, které není na žádné mapě a ve kterém se zastavil čas. Groteskně komediální nadsázka tohoto moderního pohádkového příběhu odhaluje sobecké charaktery zpupného starosty a patolízalských radních, kteří osudově poznamenávají život dvanáctiletého Ondry. Teprve příjezd jasnovidce a kouzelníka Heliodromuse s dcerou Adélkou představuje pro chlapce Ondru vysvobození z jejich spárů.

(zdroj: ČT)

Nechybí ani pohádkové evergreeny

Protože ale Vánoce nejsou jen o pohádkách, mezi nimiž nebudou chybět evergreeny typu Princezna se zlatou hvězdou či Nesmrtelná teta, obohatí sváteční televizní nadílku několik dokumentů, duchovních pořadů, bohoslužeb, hudebních pořadů i premiérových koncertů – za zmínku stojí polohraný snímek Otakára Schmidta Svatý Vojtěch – první český Evropan, či koncert Stinga z katedrály v severoanglickém Durhamu.

Česko - slovenský Silvestr

Silvestr se pak odehraje v duchu česko-slovenského přátelství. Velké tříhodinové show na ČT1 s hvězdami obou zemí bude na ČT2 „konkurovat“ šestihodinový přímý přenos Noci s Andělem, která se zároveň s diváky definitivně rozloučí. „Od Nového roku chystáme do vysílání dva nové pořady, které budou určené mladšímu publiku a které se soustředí na alternativní kulturu. S moderátorem Noci s Andělem – Pavlem Andělem – se ale nerozloučíme, bude se podílet na vzniku pořadu Musicblok,“ upozornila ředitelka programu ČT Kateřina Fričová.