"Někteří točili filmy, aby žili. On žil, aby točil filmy," vyjádřil režisérovo životní poslání herec Wojciech Pszoniak. Wajda točil filmy o své zemi a duši jejích lidí. Své místo v nich měly velké dějiny i zdánlivě běžné a obyčejné osudy.

"Všichni pocházíme z Wajdy. Dívali jsme se na Polsko i sebe sama jeho očima, a rozuměli lépe. Teď bude smutněji," napsal na twitteru předseda Evropské rady a bývalý polský premiér Donald Tusk.

Wajda se ke svým nejuznávanějším dílům nechal inspirovat osobními prožitky z doby druhé světové války, která jej zasáhla v době dospívání. Jeho matka učila na ukrajinské škole, otec se stejně jako tisíce dalších polských důstojníků stal obětí katyňského masakru, spáchaného příslušníky sovětské stalinské policie NKVD.

Příběh vlastního otce byl pro Wajdu inspirací k natočení ceněného snímku Katyň (2007). Válka však byla tématem jeho filmů už mnohem dříve - v 50. letech promítl své zkušenosti z odboje do snímků Nezvaní hosté a Kanály i do slavného Popelu a démantu. Jeho filmy vždy výrazně vyčnívaly nad soudobou produkcí, komunistickému režimu byly často nepohodlné.

V 80. a 90. letech se dočkaly uznání i Wajdovy velkolepé historické fresky Danton a Pan Tadeáš. V posledních letech natočil intimní drama Puškvorec (2009) a životopisné drama Walesa: člověk naděje (2013).

Jeho památku uctili dnes slovy obdivu přední polští politici, kteří vesměs mluví o tom, že měl zásadní vliv nejen na polskou, ale i na světovou kulturu. Další zdůrazňují jeho význam pro polské národní cítění. "Odešel velký člověk, velký patriot, velký Polák, velký režisér. Bral jsem ho jako učitele vlastenectví," řekl médiím bývalý prezident Lech Walesa, hlavní hrdina posledního zmíněného filmu.

Opora stávkového hnutí

Podle Walesova kolegy z odborového hnutí Solidarita z 80. let Jerzyho Borowczaka byl režisér velkou oporou stávkového hnutí v gdaňských loděnicích v roce 1980, které bylo jedním z nejvýznamnějších projevů odporu proti tehdejší komunistické vládě. Wajda tehdy osobně přijel stávkující podpořit. "Díky tomu jsme získali pocit, že jsou za námi stejně významní lidé, jako ti proti nám," řekl agentuře PAP jeden z organizátorů stávky Borowczak.

Wajdovi kolegové z branže zase oceňují vysokou uměleckou hodnotu jeho děl a mluví o absolutním respektu, kterému se těšil mezi herci. "Nikdy v životě jsem nepotkal režiséra, který by tolik uměl pracovat s hercem," zhodnotil v televizi TVN24 Wajdovo profesionální působení jeden z nejuznávanějších polských herců Daniel Olbrychski, který s ním spolupracoval na 13 filmech.

Wajdův pohřeb by se měl podle krakovského starosty Jacka Majchrowského konat příští týden na krakovském Salvátorském hřbitově. Zatímco pohřební obřad bude v rodinném kruhu, veřejnost se bude moci s režisérem rozloučit při mši v kostele svaté Anny či na vzpomínkovém setkání v krakovském muzeu. "Andrzej Wajda byl svým srdcem Krakovanem, zde studoval a žil," řekl médiím Majchrowski, který na radnici zpřístupnil kondolenční knihy.