Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Velkolepý filmový epos Ridleye Scotta Robin Hood už ve čtvrtek!

Praha /FOTOGALERIE/ - Film Robin Hood opět spojil Russela Crowea, držitele ceny Akademie s režisérem skvělého Gladiátora, tvůrcem filmových legend Ridley Scottem. Společně s oscarovým producentem Brianem Grazerem (Čistá duše, Americký gangster) a oscarovým scénáristou Brianem Helgelandem (L.A. Přísně tajné, Zelená zóna) vyprávějí příběh legendární postavy, známé mnoha generacím jako „Robin Hood“, jehož činy přetrvaly v lidové mytologii a podnítily představivost těch, kteří stejně jako on mají odvážného a spravedlivého ducha.

12.5.2010
SDÍLEJ:

Robin Hood režiséra Ridleye Scotta s Russellem Crowem v hlavní roliFoto: BontonFilm

V Anglii 13. století se Robin a jeho tlupa rebelů postavili neúnosným poměrům v místní vesnici a vyzvali korunu ke změně postavení královských poddaných. A ať už je to psanec nebo hrdina, jeden muž skromného původu se tak stane pro své lidi věčným symbolem svobody.

Film Robin Hood zaznamenává život obratného lučištníka, který se původně chtěl jen vyhnout službě v armádě krále Richarda I. proti Francouzům. Po Richardově smrti odjíždí Robin do Nottinghamu, města ovládaného despotickým šerifem a stiženého krutými daněmi, kde se zamiluje do duchaplné vdovy Lady Marion (držitelky Oscara Cate Blanchett z filmů Letec, Královna Alžběta), která velmi pochybuje o pohnutkách i samotném původu tohoto křižáka z lesa. V naději, že získá ruku Lady Marion a k záchraně vesnice shromáždí Robin tlupu zbojníků, jejichž vražedné žoldácké schopnosti jsou srovnatelné jen s jejich touhou po životě.

Ridley Scott pracuje se superhvězdami

Do filmu byla vedle Crowea a Blanchett obsazena celá řada uznávaných herců, držitel ceny Akademie William Hurt (Kauza CIA, Dějiny násilí) v roli Sira Williama Marshala, Mark Strong (Sherlock Holmes, Kick-Ass) v roli Sira Godfreye, Mark Addy (Do naha!, Příběh rytíře) v roli bratra Tucka, Oscar Isaac (Labyrint lží, Che) v roli prince Johna a Danny Huston (X-Men Origins: Wolverine, Potomci lidí) v roli krále Richarda Lví srdce, legendární herečka Eileen Atkins (Poslední čas na lásku, Návrat do Cold Mountain) v roli královny Eleanor z Akvitánie a Max von Sydow (Prokletý ostrov, Exorcista) v roli Sira Waltera Loxley.

K nim se připojily vycházející hvězdy jako Matthew Macfadyen (Duel Frost / Nixon, Pýcha a předsudek) v roli šerifa z Nottinghamu, Scott Grimes (Krvavý příliv, Mystery, Aljaška), Kevin Durand (Legie, X-Men Origins: Wolverine) a nováček Alan Doyle v rolích Robinových zbojníků – Willa Scarleta, Malého Johna a Allana A'Daylea.

Mýtus a legenda: Odhalení Robina Hooda

Odvážné příběhy Robina Hooda byly po desetiletí součástí anglické literatury. Jak to stručně vyjádřil profesor J. C. Holt, historik období anglického středověku: „Jsou zástupy možných Robinů Hoodů. Dokonce i ten nejpravděpodobnější je však jen stínem za soumraku“. Přesto tento typický příběh přežil a byl předáván z generace na generaci, byť trochu pozměňován, protože každá doba ke svému vyvíjejícímu se vzoru něco připojila. „Co začalo jako ústně předávaná legenda“, prohlašuje Holt, „skončilo jako scénář.“
Hrdina se dočkal bohatého dědictví na obrazovce a na plátně. Robin byl ztvárněn ve více než 30 pozoruhodných filmů a televizních zpracování, od adaptace Ivanhoe z roku 1913, přes filmy s Douglasem Fairbanksem (Robin Hood, 1922), Errolem Flynnem (Dobrodružství Robina Hooda, 1938), Seanem Connerym a Audrey Hepburn (Robin a Marian, 1976) a Kevinem Costnerem (Král zbojníků Robin Hood, 1991), až k oblíbeným televizním seriálům jako je Robin Hood (1953) Patricka Troughtona, Robin ze Sherwoodu (1984) a nedávný Robin Hood (2006).

Avšak přes veškerou svou oblíbenost se Robinův příběh na plátně rozvíjí jen minimálně, filmové zpracování stále podstrkuje téhož zlého šerifa z Nottinghamu, zákeřného Guye z Gisburnu, a dámu v nesnázích Lady Marion. Robin tak byl nevyhnutelně zobrazován buď jako vykořeněný šlechtic, nebo, a to je pravděpodobnější, jako ušlechtilý lotr, který po zásluze obírá bohaté a dává chudým.

Na počátku byli jen hlavní hrdina a producent…

Během natáčení filmu Sira Ridley Scotta Americký Gangster se producent Brian Grazer obrátil na Russella Crowea s nabídkou role v novém filmu Robin Hood. Grazer se těšil na práci s hercem, se kterým již dvakrát úspěšně spolupracoval – na filmu Čistá duše, který Croweovi vynesl nominaci na Oscara, a Těžká váha.

V příběhu o Robinovi se tvůrci snažili o jedinečné zpracování letité legendy: původní příběh vypravuje o obyčejném lučištníkovi z armády krále Richarda, který se změní v legendu známou jako Robin Hood. Na pozadí křížových výprav dává toto akční dobrodružství historický rámec pozdějším činům, které byly v dalších verzích příběhu upravovány.

„Filmy o hrdinech mě inspirují“, prohlašuje producent. „Příběh Robina Hooda na mě působí zejména proto, že je o muži, který nemá nic než spravedlnost v srdci, své schopnosti a odhodlání vytrvat“.

Crowe byl nadšený, chtěl ale příběh pojmout nově

Australského herce zaujala možnost přepracování dávné legendy, osud legendárního psance ho zajímal. „Byl jsem velmi nadšený“, říká Crowe. „Robin Hood mě zaujal už jako dítě. Byl jsem velkým fanouškem různých ztvárnění, které jsem viděl, když jsem vyrůstal. Je to jakési univerzální spojení s Robinem Hoodem, co je vlastně jádrem celého příběhu: někde tam venku je někdo, komu záleží na tom, aby urovnal nespravedlnost. A to je to, na co lidé u Robina reagují.“

Crowe roli přijal, měl však jednu námitku. „Řekl jsem, že natočím Robina Hooda jedině jako nové, neotřelé pojetí“, dodal. „Je to jeden z nejdéle přežívajících příběhů v anglickém jazyce. Je potřeba k němu přistupovat s náležitým respektem.“

Na scéně se objevil ten nejlepší, Ridley Scott

Crowe a Grazer obrátili svou pozornost k jedinému tvůrci, který mohl zvládnout takový film: Ridley Scott. „Musí to být režisér, která má obrovský záběr“, poznamenal Grazer, „někdo, kdo dá filmu autenticitu, věrohodnost, kdo se zajímá o prostředí, politické a historické události té doby. Ridley je tímhle vším uchvácený. Pokud bychom chtěli natočit tento film, musel by to být Robin Hood ve verzi Gladiátora. Chtěl jsem pochopit, jak krutá byla ta doba a vizuálně ztvárnit ty nejzajímavější a nejnapínavější okamžiky. A to dokáže jen Ridley.“

Spolupráce Scotta a Crowea se datuje už od jejich veleúspěšného několika Oscary ověnčeného Gladiátora, filmu, který změnil očekávání diváků od historického eposu. Mezi jejich další společná díla patří Dobrý ročník, Americký gangster a Labyrint lží. Když Crowe a Grazer předložili tento nápad režisérovi, nadšeně souhlasil.

Scott se dlouhé roky zajímá o historii a ve svém posledním velkofilmu Království nebeské se zaměřil na pád Jeruzaléma 12 let před předčasnou smrtí krále Richarda I. „Mám rád velkofilmy“, říká Scott. „Začal jsem s filmem Soupeři, následoval římský epos a teď jsem se vrátil zase do doby středověku.“

Scott vnesl do Robina Hooda jiskru. Tvůrci filmu sdíleli společnou vizi: rozhodli se ukázat, jak se prostý člověk může stát zastáncem lidu, a hledali odpověď na otázku vyprávěním příběhu se všemi historickými souvislostmi. Grazer upřesňuje: „Chtěli jsme pojmout politická a historická fakta té doby: Anglie byla na dně, ohrožovaná jak občanskou válkou, tak i Francií, v rukách neschopného krále Johna. A na pozadí toho všem můžeme objevit původní příběh o Robinu Hoodovi.“

Russell Crowe si sám našel svou Lady Marion

Aby se dobře připravil na svou roli, přečetl Russel Crowe více než 30 knih o Robinu Hoodovi a o období z konce 12. a počátku 13. století. „Robin už jako pětiletý je svědkem smrti“, vypráví Crowe. „Pak je zanechán v klášteře templářů ve Francii. Jeho opatrovníci Loxley a Marshal se vydají na křížovou výpravu a když se po několika letech pro Robina vrátí, chlapec je pryč. Celá ta doba pro něj byla velice zlá, zažil špatné zacházení a odešel jen s tím jediným, co mu zůstalo, a to byl otcův kyrys. Představte si malé dítě, jak vleče kus brnění patřící dospělému muži.“

Když se Crowe začátkem roku 2009 setkal při slavnostní události v Sydney s Cate Blanchett, uvědomil si, že právě ona by byla tou správnou Marion. Také režisér Scott s touto myšlenkou souhlasil. Cate Blanchett, kterou nabídka role Marion velmi potěšila, se neobávala nového zpracování starodávného příběhu.

Jak se upravoval scénář, vyvíjela se i role Marion. Nynější pojetí role Marion je v ostrém kontrastu s již dříve ztvárněnými rolemi, zde Marion není slabou a křehkou ženou čekající na muže, který by určoval její osud. Helgeland vysvětluje Marionin vývoj takto: „Tehdy platil zákon, který pravil, že majetek ovdovělé šlechtičny, která neměla syna, připadl koruně. Jestliže Marion nebude mít dědice nebo manžela, přijde o své statky. Takže vztah Robina a Marion, který rozhodně není láskou na první pohled, což je pro legendu typickým znakem, je mnohem víc jakýmsi obchodem výhodným pro oba. A teprve z tohoto obchodnického začátku se postupem času začne vyvíjet bližší vztah.“

Jak se vytváří autentické 13. století

Jeden ze Scottových dlouholetých partnerů, filmový architekt Arthur Max, byl pověřen herkulovským úkolem vybudování středověké Anglie – vytvoření co nejpřesnější podoby života ve vesnicích a městech, stejně jako majestátnosti hradů.
Jedním z nejdůležitějších exteriérů byla vytvoření vesnice Nottingham s více než 50 budovami, která byla postavena na Hampton Estate, blízko Guildfordu v Surry. V této lokalitě byl také borový les, potok a bažina, což Scottovi skýtalo dobré možnosti pro natáčení. „Náš základní požadavek byl krásná krajina“, říká Max. „Při hledání lokality jsme měli opravdu štěstí“.

Většina vesnických staveb byly přístřešky z nepálených cihel a jílu, z proutí, s doškovou či šindelovou střechou. Krom toho byl postaven i mlýn s funkčním mlýnským kolem a několik zbořených bran. Jak Max vysvětlil, některé ze staveb byly postaveny pouze proto, aby mohly být vypáleny. V době středověku byl oheň strašlivou pohromou. „Samozřejmě ne všechny, jen některé. Museli jsme být velice opatrní, protože tyto stavby byly postaveny mezi starými duby, velmi vzácnými, ale samozřejmě jsme měli oheň pod kontrolou.“ Většina těchto záběrů se natáčela v Bourne Woods poblíž Farnhamu v Surrey.

Arthur Max vybudoval francouzský hrad a vzdálený anglický tábor pro úvodní filmovou scénu ve stejném exteriéru. „Rozhodli jsme se, že postavíme hrad raději blízko studia, kde je nádherná krajina. Mnoha hradů z tohoto období je nyní obklopeno městy, a my jsme se rozhodli pro hrad stojící osamoceně.“

Shepperton Studios postavilo požadované repliky částí Londýna, zejména londýnský Tower z konce 12. a začátku 13. století. V Shepperton Studios vznikl během několika měsíců působivý středověký Londýn. Další část londýnského Toweru, Royal Duck, byl postaven ve Virginia Water v Surrey. Vnitřní část Toweru byla vybudována v interiérech studia, stejně jako Peper Harow, sídlo rodiny Loxley.

Vytváření dechberoucích bojových scén

Vytvoření světa pozdního středověku byl poměrně ambiciózní úkol pro celý filmový tým. Režisér Scott se rozhodl pro použití více kamer, aby uchránil herce ve velmi těžkých, nepohodlných kostýmech opakovaných záběrů, které by je vyčerpávaly.
V polovině natáčení se produkce přemístila do Walesu a do Freshwater Beach v západním Pembrokeshire, kde se natáčely bojové scény, kdy Francouzi pod velením krále Filipa vpadnou na anglickou půdu. Toto se samozřejmě neobešlo bez problémů, produkce čelila mnoha potížím při vylodění francouzské armády na návětrné straně pobřeží Pembrokeshiru. Během prvních dnů natáčení byly tak obrovské vlny a moře se vzdouvalo tak, že i ostřílení námořníci měli mořskou nemoc. Proto se musel poblíž Pembroke postavit přenosný přístav, aby mohly být natočeny potřebné záběry.

Herci ztvárňující Robinovi muže však prožívali při natáčení bojových scén hotové útrapy. „Při natáčení ve Walesu jsem byl každý den hrůzou bez sebe“, směje se Scott Grimes, který hraje Willa Scarleta. „Víc jak stovka koní vedle sebe cválala po břehu a my neměli potuchy, kde jsou kamery. Bylo to, jako kdybychom byli ve válce. Celý ten záběr byl neuvěřitelný.“

Z Crowa se stal postupem času skvělý lukostřelec

Russell Crowe ochotně podstoupil náročný fyzický trénink, aby zvládl střelbu ze starého luku. Postupem času se stal naprosto skvělým lukostřelcem, a to i přesto, že měl na sobě těžkou drátěnou košili. „Russell k Robinu Hoodovi přistupoval naprosto stejně jako u filmu L.A. Přísně tajné. Chtěl působit co nejvěrohodněji. Například chtěl, aby jeho luk se co nejvíce podobal těm původním. A chtěl vědět, jak se používaly“, komentoval Croweovo úsilí o co největší autentičnost Helgeland.

Veterán akčních filmů Mark Strong neměl se štítem a mečem problém, ale strávil mnoho času tréninkem v sedle koně ohánějící se těžkou zbraní. „Najednou si uvědomíte, jak neuvěřitelně těžká je drátěná košile a brnění. Tihle chlápci se sotva mohli hnout, anebo měli nadlidskou sílu“, říká herec.

Kevin Durand popisuje výcvikový tábor, který zřídil Scott pro herce, aby se dostali do vrcholné kondice a mohli zde trénovat s kaskadéry: „V Austrálii jsme měli tréninkový tábor a bylo to hlavně kvůli naší kondici, abychom byli fit. Všichni jsme měli speciální dietu a každý den cvičební program skládající se z kardio tréninku a posilování.“

(zdroj: BontonFilm)

12.5.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Vladimír Mečiar a Václav Klaus
32 7

Klaus a Mečiar: Rozpad Československa byl nevyhnutelný

Ilustrační foto

Vědci ze Soulu vyvinuli preparát proti vypadávání vlasů

Prezidentští kandidáti: Společná evropská armáda není reálná

Společná evropská armáda není reálný projekt a nemohla by fungovat. Shodla se na tom dnes pětice prezidentských kandidátů, kteří debatovali v pražském kině Světozor v rámci projektu studentských prezidentských voleb, které pořádá společnost Člověk v tísni.

Vánoce v cizině. Pelta tvrdí: Nový předseda bude zvolen

Za normální situace by jezdil po republice. Od Aše až po Havířov by sháněl podporu. Sliboval, přemlouval, lobboval. Jenže nemůže. Ať už dnešní volební valná hromada fotbalové asociace dopadne jakkoliv, Miroslav Pelta zůstane stranou. „Nekandiduji na žádnou funkci,“ poznamenal Pelta v exkluzivním rozhovoru pro Deník.

Konec bezvládí. Český fotbal si zvolí nového šéfa

/INFOGRAFIKA, ANKETA/ Malá hádanka na úvod: dokážete si tipnout, kolik peněz za jeden rok spolyká český fotbal? Teď malá chvilka na vaše odhady. A dost… Správná odpověď zní: skoro celou miliardu korun.

Brňané mají školu smyku za rohem. Na novém polygonu řidiče rozhodí tržná deska

/FOTOGALERIE, VIDEO/ Námraza na silnici překvapila před dvěma lety řidiče z Brněnska Václava Hájka. „Dostal jsem smyk a skončil v příkopu. Byl to jeden z důvodů proč jsem si zaplatil školu smyku v Jihlavě,“ poznamenal. Od pondělí už jihomoravští řidiči na polygon nepojedou daleko. Představitelé firmy Polygon Brno otevřeli nový areál u Masarykova okruhu.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT