Allen vs Farrow (HBO)

Důvěrný pohled na něžné začátky i skandální konec jednoho vztahu. To je napínavá dokumentární série, jejíž tvůrci se noří do emotivního příběhu dvou amerických umělců, jejichž láska skončila na stránkách bulváru. Obvinění Woodyho Allena ze sexuálního zneužívání tehdy sedmileté dcery Dylan jeho partnerky Mii Farrow skládají filmaři Kirby Dick, Amy Ziering a Amy Herdy ze střípků rodinných videí, soudních dokumentů, policejních důkazů a dosud nezveřejněných nahrávek.

Zdroj: Youtube

Jsou důkladní. Zahrnují jedinečné výpovědi Mii, Dylan a Ronana Farrowových, rodinné přítelkyně Carly, prokurátora Franka Maco, dalších příbuzných i řady znalců. Proč se z jednoho z nejharmoničtějších párů Hollywoodu stali nesmiřitelní soupeři? První díl minisérie leccos napovídá. K vidění je 22. února, zbývající epizody najdete každé další pondělí na HBO GO.

Bílý tygr (Netflix)

Nenápadný snímek původem iránského filmaře Ramina Bahraniho je pozoruhodným vzhledem do současné indické společnosti se všemi jejími kastami a nevlídným zacházením s lidmi na nižších sociálních i profesních stupních. Vznikl na základě knižní předlohy Aravinda Adigy a vypráví o chudém mladíkovi, který je neustále ponižován svými zaměstnavateli. Když mu nezbude už žádná šance ani síla dosáhnout lepší životní úrovně tradiční cestou, vydá se na dráhu zločinu.

Občas vyprávění trochu vázne, jinak ale klobouk dolů – tohle není obvyklý Bollywood s romantickými slaďárnami, nýbrž nekompromisní zpráva o jedné zaostalé zemi zotročující své občany. Zdobí ji osobitý černý humor a sličná Miss Indie i World Priyanka Chopra Jonas, kterou časem potkáme i ve sci-fi Matrix 4.

Zdroj: Youtube

Vraždy podle abecedy (Prima MAX, 24. 2. 20 hodin)

Hercule Poirot, jeden z nejslavnějších vyšetřovatelů ve světové literatuře, byl ztvárněn mnohokrát. Americký herec John Malkovich přichází v nové verzi Vražd podle abecedy s kompletně odlišným charakterem, než na jaký byli diváci zvyklí. Novodobému Poirotovi tak chybí drobná postava, kterou střídá vysoký Malkovich, stejně jako frankofonní akcent. Sám Malkovich přiznal, že se schválně neinspiroval knihou Agathy Christie, striktně následoval scénář a režisérské pokyny.

Hlavního inspektora Scotland Yardu Cromea si zahrál Rupert Grint, který se po celém světě proslavil rolí Rona, nejlepšího přítele Harryho Pottera. „Crome mě fascinoval už při čtení scénáře. Zpočátku jsem si myslel, že je to daleko starší charakter, takže můj věk a spojení s ním je rozhodně překvapující. Věkový rozdíl a zkušenosti vytvářejí mezi Cromem a Poirotem dynamiku. Crome se snaží Poirota shazovat a ubezpečit tak sám sebe, že se jak hlavní inspektor nachází na správném místě,“ okomentoval svou úlohu Rupert Grint.

Zdroj: Youtube

Helios (ČT2, 23. 2., 20.55)

Co bylo zpočátku jen koníčkem provozovaným o dovolených, změnilo se ve spolupráci s vědci celého světa i NASA. A také ve slavné, vizuálně fascinující záběry. Dokumentární film režiséra Ondřeje Sovíka Helios zachycující neuvěřitelný příběh českého badatele Miloslava Druckmüllera je zároveň portrétem, populárně naučným filmem i road movie po americkém Západě, kde se v roce 2017 sledování Velkého amerického zatmění stalo společenským fenoménem.

„Miloslav Druckmüller skloubil své znalosti matematika, programátora a zkušeného vědeckého fotografa. A díky tomu otevřel nové možnosti zkoumání slunečních jevů, které by mohly představovat ohrožení pro naši civilizaci. Krom toho mají jeho snímky a vizualizace úžasnou estetickou hodnotu, což snímek činí velmi atraktivním,“ uvedla kreativní producentka ČT Rebeka Bartůňková.