V dalších rolích se představí mimo jiné Viktor Preiss, Václav Postránecký nebo Jan Dolanský. Autorem námětu a scénáře je Jiří Hubač. Česká televize bude film vysílat v neděli 16. září.

"Scénář velice volně navazuje na Hubačovy slavné příběhy Ikarův pád a Tažní ptáci s Vladimírem Menšíkem v hlavní roli," řekl dnes novinářům Zelenka. Oba natočil na přelomu sedmdesátých a osmdesátých let režisér František Filip. Jiří Hubač připravil ještě námět k třetímu příběhu, ale ten už se nestihl realizovat, protože Vladimír Menšík zemřel. Režisér Zelenka dnes prohlásil, že si dlouho přál námět vzkřísit, ale Hubač to prý odmítal. Přemluvil ho prý až s pomocí Bolka Polívky.

Nový projekt, který vznikl pro Českou televizi, ale nezříká se ani možné cesty do kin, má jiné postavy i časové určení než dva staré Hubačovy snímky. "Původní scénář pana Hubače, který psal ještě pro Menšíka, jsme neokopírovali, ale sloužil nám jako inspirace," řekl režisér. Film by se tedy dal označit jako volné završení trilogie.

Polívku coby klavírního virtuosa Františka Straku, kterému alkohol zničí koncertní kariéru a hrozí mu i po návratu z léčebny, mohou diváci vidět opět v jiné poloze než dosud. Jeho postava zažívá jedno fiasko za druhým a zároveň se snaží získat zpět svou manželku (Vilma Cibulková), kterou miluje a která odešla k jinému muži (Jan Budař). Pomáhá mu přitom jen bývalý spolupacient z léčebny, který pracuje jako zřízenec na patologii (Pavel Liška).

Iluze, že na klavír hraje ve filmu opravdu Polívka, který to ve skutečnosti neumí, je podle režiséra dokonalá. Vybrané scény se točily se složitou záběrovou technologií na více kamer, takže se každý pohyb musel přesně načasovat. Důležité proto bylo zkoušení, vysvětlil Zelenka.

Film se točil od října do prosince minulého roku.