Vzpomínky na Maciuchovou: Zlé tušení v očích a hlase nebo sex-appeal na jevišti
Oznámení o smutné zprávě, že v 75 letech zemřela herečka Hana Maciuchová, zasáhlo také pražská divadla. Navzdory boji s rakovinou rozdávala oblíbenkyně mnoha fanoušků radost divákům i mezi pobyty v nemocnici. Její jméno je spjaté především s Divadlem na Vinohradech. Na Maciuchovou však vzpomínají také ve Viole či Ungeltu.
Divadlo Viola se smutkem zveřejnilo záznam posledního představení s populární herečkou. Loni na jaře, kdy začala řádit koronavirová nákaza, se zúčastnila spolu s Tomášem Vondrovicem besedy s názvem „A přece se hraje“. Setkání moderoval ředitel „nejmenší velké scény“ v metropoli Robert Tamchyna. Všichni hosté museli být kvůli hygienickým opatřením proti covid-19 v rouškách.
Na začátku Maciuchová na oko vyčetla moderátorovi, že přečetl špatně její jméno. Tamchyna přiznal, že s tím měl v rozhlase problémy. Všichni se smáli. „Byla silná, oči a hlas ale prozrazovaly zlé zprávy. Netušil jsem, že je to její poslední návštěva Violy a výběr textu ze sbírky básnířky Li Čching-čao je vlastně rozloučením…,“ vzpomínal ředitel nyní a přidal její citaci: „Já už nejsem pánem svého času, i když…“ Odmlčela se. „To jsem nikdy nebyla. Nikdo nejsme.“
Připomeňte si poslední vystoupení Hany Maciuchové ve Viole na jaře 2020
Podle Tamchyny patřila Maciuchová ke stálicím hvězdného hereckého nebe ve Viole, ostatně její fotografie visí na zdi v malém sále nedaleko Národního divadla dodnes. „Milovala ten sálek zasvěcený múzám – ať už s knížkou poezie v ruce, nebo jako herečka nablízko očím vnímavých diváků,“ dodal ředitel pražského divadla.
Milan Hein, šéf Divadla Ungelt, o Maciuchové nemoci věděl. Často jí volával do Olomouce, naposledy prý spolu mluvili asi před deseti dny. Úterní zprávu o jejím úmrtí proto těžce nesl. „Hanka na jevišti myslela, tlouklo jí srdce, okouzlovala sex-appealem. Byla doma v každém divadelním žánru. Bravurní herečka. A opravdová dáma. A především vzácný, slušný člověk,“ uvedl Hein v příspěvku na webových stránkách.
Divadlo na Vinohradech na oficiálním facebookovém profilu nabízí záznam inscenace Loupežník od Karla Čapka, kde Maciuchová ztvárnila roli Fanky. Také tady v prestižní činoherní scéně její herečtí kolegové věděli, že poslední roky bojuje s rakovinou – a všichni pochopitelně drželi palce. Vinohradský „ansámbl“ nyní připomněl, že roli Maude v komedii Harold a Maude od Colina Higginse hrála naplno už mezi pobyty v nemocnici.
„Věřili jsme, že ji bude k potěšení diváků i celého divadla reprízovat ještě dlouho. Lidský a herecký úděl Hany Maciuchové však byl naplněn. Je nám všem neskonale smutno,“ napsalo vinohradské divadlo. Jak poznamenal současný ředitel Tomáš Töpfer v televizním rozhovoru, hlavní postava ve zmíněné komedii nakonec také umírá…
Starosta Novotný: Táta Hanku v pubertě miloval
Na zesnulou herečku zavzpomínal rovněž řeporyjský starosta Pavel Novotný (ODS) s tím, že jeho otec, bavič Petr Novotný, v pubertě kolegyni z olomouckého divadla nesmírně miloval. „Táta dále cíleně chodil k Maciuchovým domů hrát s jejím bratrem šach, prý 'abych jí mohl být poblíž',“ tweetoval výrazný komunální politik a někdejší bulvární novinář.
Přemýšlím, jak říct otci, že odešla Hanka Maciuchová. Nesmírně ji v pubertě miloval. Hráli spolu v Olomouci divadlo. Táta dále cíleně chodil k Maciuchovým domů hrát s jejím bratrem šach, prý "abych jí mohl být poblíž". Odešla výtečná herečka a skvělá ženská. Čest její památce. pic.twitter.com/jiJaXc6bCY
— Pavel Novotný (@PavelNovotnak) January 26, 2021
Sociální sítě zaplavily příspěvky od fanoušků – některé zmiňují například to, že ačkoliv Maciuchová sama mít děti nemohla, role matek (například v kultovním filmu Samotáři) jí nebyly cizí. Mnoho lidí má Maciuchovou spojenou především s rolí Anče v Krkonošských pohádkách. Nezapomenutelná je také úloha manželky primáře Blažeje (Josef Abrhám) v seriálu Nemocnice na kraji města. Ceny divácké popularity TýTý sbírala i jako Miriam Hejlová v Ulici. Televize Nova se na její počest proto rozhodla, že ve středu od 20:00 na program stanice Nova Gold mimořádně zařadí speciální díl seriálu s názvem Zlatá muška.
Je věčná škoda, že kvůli současným protiepidemickým opatřením, kdy jsou divadla zavřená, i kvůli přání rodiny se nemůže konat žádné veřejné rozloučení. Jistě by si Maciuchová vyslechla dlouhotrvající potlesk. Tak na závěr alespoň slova ředitele Heina: „Hanko, měli jsme tě rádi a budeme tu bez tebe chudší…“