Pro filmaře je to vděčné téma. Zoufalec uprostřed divočiny, v lepším případě s partičkou, která na tom není o nic líp. Náhlá katastrofa, podcenění situace či důsledek chybného rozhodnutí. Nezbývá, než vzít rozum do hrsti a rozpomenout se na základní pravidla přežití… Kápézetka à la Foglar to ovšem řeší málokdy. Zvlášť když v pustině nečíhají jen živly a smrt hladem a žízní, ale i líté šelmy a plazi.

Looseři a trosečníci

Na zhýčkanost doplatil i hrdina filmu Ztracen v džungli, jenž právě přichází do kin a který vznikl podle skutečné události. Hraje ho Harry Potter, pardon Daniel Radcliffe, a dodejme, že přesvědčivě. Mladík hledá únik z rutiny západoevropského života a v amazonském pralese se mu po ztroskotání v peřejích dostane takového „povyražení“, že slovo nuda po zázračném návratu domů už nikdy nevysloví…

Ztracen v džungli

Hrdinové uvízlí mezi liánami, vlnobitím či skalami, jsou různého typu. Oblíbení u filmařů i diváků bývají trosečníci spadlí doslova z nebe jako třeba systémový inženýr z FedEx Chuck alias Tom Hanks v Zemeckisově snímku Trosečník, miliardář a fotograf v podání Anthonyho Hopkinse a Aleka Baldwina ve filmu Na ostří nože nebo zubožená parta z letadla havarovaného v jihoamerických Andách v legendárním snímku Přežít! natočeném podle reálné letecké katastrofy.

Mohou to ale být i osamělí dobrodruzi typu mladičkého Arona v Boyleho filmu 127 hodin, jehož pošetilou sólovou výpravu do skal ukončila paže zaseklá v soutěsce a z několikahodinového výletu se stala nedobrovolná šestidenní izolace. Rovněž podle skutečné události.

Ztraceni v poušti byli ve stejnojmenném filmu z ro- ku 2002 i rodiče s dětmi, kteří podlehli pokušení nahlédnout do tajemného pouštního města a proklatě se jim to vymstilo.

Blondýny a outsideři

Nejvíce odzbrojující jsou ovšem bláhové blondýny hledající v pustině samy sebe (!) Jednu takovou si před třemi lety výtečně zahrála Reese Winterspoonová v dramatu Divočina, kde urazila trasu přes 1700 kilometrů.

Divočina

Pod obdobným titulem Útěk do divočiny (na motivy stejnojmenné Krakauerovy knihy) natočil Sean Penn pozoruhodné drama mladého muže, jenž odešel z civilizace do divoké přírody. Místo klidu však našel smrt… Nekonečně ztraceni byli i hrdinové stejnojmenného seriálu, jenž líčil osudy skupinky na tajuplném ostrově a dočkal se několika sérií.

Krizi čelí hrdinové na plátně různě. Dialogem s pomyslným společníkem, v případě trosečníka Hankse s panem Wilsonem, rozuměj míčem s namalovanou tváří, vlastnoručním odříznutím zaseklé ruky, divošským řevem, zhroucením, soubojem s medvědem, ba dokonce kanibalismem. Lidské instinkty se v jistých chvílích od zvířecích zase tak moc neliší.