Dvacetiletý centr elitního útoku patří mezi největší talenty českého florbalu současnosti. Už nyní se řadí k největším hvězdám reprezentace. A minimálně pět let přemýšlí o milovaném sportu jinak než jeho vrstevníci. I proto se v relativně mladém věku podíval do Švédska, kde momentálně působí a hraje tamější superligu v dresu Kalmarsundu.

Co se týče národního týmu, tak tomu vystřelil loni v Helsinkách bronzové medaile, na které Česko čekalo sedm let.

Švýcarsko - Česko, florbalové MS 2022
Poslední sok. Obhájci titulu ze Švédska stojí Česku v cestě za zlatým snem

„Vzdělání a převzetí zodpovědnosti za svůj život je jedna z mých hlavních hodnot. Ať už jde o čtení knih či sledování lidí, kteří mě inspirují nebo si od nich něco můžu vzít,“ říká Langer.

Proto, aby byl lepší, se začal otužovat a v současnosti se denně sprchuje studenou vodou. „Na chladovou terapii je prostor vždy a všude, když je tekoucí voda nebo je venku pod osmnáct stupňů,“ dodává 20letý útočník. Ve Švédsku vyráží i třikrát týdně namočit se do moře. Odmítá však otužování v den zápasu, protože pro tělo se jedná o velký výdej energie. Raději si ji tak šetří na hřiště.

Má i mentálního kouče. „Je pro mě zrcadlo, ke kterému mluvím a on mi dává zpětné otázky, díky kterým si leccos uvědomím,“ prozrazuje. Nikdo ho přitom nutit nemusel, iniciativa vzešla od něj. „Změna je nepříjemná. Hlava i tělo si musí zvykat na něco jiného. Když jde ale impuls od člověka samotného a ne nařízení někoho jiného, tak se přijímá lépe,“ prohlašuje Langer.

Před spaním nasazují speciální brýle

Další novinkou jsou červené brýle, jež tlumí modré světlo z mobilů či televizí. Langer je nasazuje vždy dvě hodiny před spánkem. „Pro mě jsou důležité, protože to fakt cítím a většinou se jedná o první věc, kterou si balím. Spánek je třetina života. Jak se vyspím, se pak odráží v tom, jak se cítím v zápasech, trénincích i v životě,“ podotýká mladý útočník české reprezentace.

Útočník české reprezentace Josef Rýpar.
Rýpar zažívá zlomový rok. Jedno zlato má doma, o další hraje. Dcera je víc, říká

Co se týče červených brýlí, v reprezentaci nejde o ojedinělou záležitost. Má je totiž většina týmu, kterou Langer podle svých slov trošku nakazil.

„Používám brýle blokující modré světlo, které nasazuji před spánkem. K tomu rutina dřívějšího jídla, ať se tělo a žaludek může připravit na spánek a regeneraci. Pro mě je spánek alfou i omegou. Mnohdy podceňovaná záležitost, pro mě ale hodně zásadní a zlomová,“ prohlašuje další útočník Josef Rýpar.

I tyhle vychytávky pomohly Čechům do finále světového šampionátu.