Legendární Cepek, který poté působil úspěšně u národního týmu také jako trenér, byl na čele řadu let. Svou kariéru v národním celku ukončil v roce 2010. Do čela produktivity usedl už o několik let dříve. To jen pro představu, jakou dlouhou dobu kraloval bodování právě Cepek.

Jendrišákovi se jeho rekord povedlo dorovnat už ve čtvrtek v klání proti Maďarsku. Zajímavostí je, že v té době měli oba naprosto shodná čísla – 143 bodů, 71 branek a 72 asistencí. Zlomová situace přišla při vysoké výhře proti Rakousku. Jendrišák v závěru druhé periody vybídl parádní přihrávkou ke skórování Petra Majera.

Finále Poháru mistrů: Střešovice - Falun.
Finále Poháru mistrů v Praze? Velká reklama pro český florbal, říká Urbář

„Těžko ale hodnotit celý rekord takhle po zápase, ale znamená to pro mě hodně. Nevěřil jsem, že se ještě dokáži do reprezentace vrátit a o tento rekord zabojovat. Jsem proto rád, že se mi povedlo Radima dnes o jeden bodík překonat. Z tohoto pohledu je to pro mne hodně cenné,” říká čerstvý rekordman ke svému milníku.

„Matějovi gratuluji. Je to velký počin a potvrzení jeho skvělé kariéry. Dosáhl výjimečného milníku, který je to odměnou a obrovským zadostiučiněním za jeho práci, čas, práci a energii, kterou věnoval nejen reprezentaci, ale celému florbalu v Česku na úkor jiných věcí,” řekl po utkání trenér Jaroslav Berka, který je stejně jako Jendrišák z Havířova. Společně dokonce v Torpedu nastupovali v nejvyšší soutěži a dosáhli na druhé místo.

Nervozita opadla

Český kouč navíc oceňuje i jeho obrovský přínos pro tým. „Je pro nás důležitý jako mentor současných a budoucích vůdců reprezentace. Několikrát jsme si spolu tu roli definovali a často se o tom bavíme. Je důležitým pilířem v té cestě, kterou jsme si nastavili. Jeho zkušenosti a přístup jsou obohacující. Přináší jiné pohledy a týmu tak hodně pomáhá,” popisuje Berka.

Sám Jendrišák pak přiznal, že po rekordním momentu z něj trochu opadla nervozita. „Moc jsem se k tomu upnul. Snažil jsem se nepřemýšlet nad tím, že bych to musel zrovna dnes udělat, ale v hlavě jsem to měl a tím zápasem jsem se celkem protrápil. V první třetině jsem měl spoustu šancí na to, abych dal gól. Ty jsem neproměnil a dostalo mě to trochu do stresu,” přiznává zkušený florbalista, kterého v publiku podporovala i jeho rodina.

„Bylo na něm hodně vidět, že si pro to šel. Byl hodně hladový a trochu se trápil. Začínal jsem na střídačce a když jsem se dostal do hry k němu do lajny, tak jsem si moc přál, aby mu to tam padlo. Byla na něm vidět úleva. Zaťal obě pěsti a hodně si oddechl. Matějovi patří velká pocta za celou jeho kariéru. Je to velký milník pro celý český florbal. Je velký vzor nejen pro spoustu mladých hráčů, ale i pro nás, kteří s ním hrajeme v týmu,” říká s obdivem Filip Langer, který po Jendrišákově boku v reprezentaci debutoval a po rekordní asistenci mu sebral na památku míček.

Generální manažer florbalového klubu Tatran Střešovice Jakub Menhart.
Tatran je (opět) nejlepší. Chceme být tahounem a jít příkladem, říká GM Menhart

Pro Langera, který má našlápnuto k tomu, aby dosáhl na podobné úspěchy, je Jendrišák výraznou osobností. „Je extrémně cílevědomý a jedná se o obrovského profesionála. V posledních sezonách si prošel problémy s kolenem, ale je vidět, že florbal pro něj znamená hrozně moc. Aktuálně je ve skvělé formě a dokazuje to nejen tady, ale i v SSL. Je ho potřeba. To, co už pro celý florbal u nás udělal, je velké, ale může to vše ještě o navýšit,” říká a obdivem muž, který při absenci Ondřeje Němečka navlékl kapitánskou pásku, kterou dříve v národním týmu nosíval i Jendrišák.

S týmem si navíc pojistil postup na světový šampionát, který se odehraje v prosinci v Malmö. „Cíle jsme si řekli už na začátku nového cyklu. Postupnými krůčky směřujeme k tomu, abychom byli nejlepším týmem na světě. Neříkám, že se to musí stát na tom nejbližším mistrovství a že já na něm budu, ale chci minimálně pomoci udělat týmu další krok dopředu směrem k našemu cíli,” popisuje 34letý hráč.

Profil Matěje Jendrišáka
Odchovanec havířovského florbalu začal hrál už v útlém věku v nejvyšší soutěži, kde se velmi rychle zařadil k oporám tamního Torpeda, s nímž si zahrál ve finále nejvyšší ligy i ve finále poháru. Brzy se tak o Jendrišáka začaly zajímat přední české kluby. Zamířil proto do kádru tehdejšího hegemona ze Střešovic, se kterým dosáhl na triumf v pohárové soutěži a druhé místo v lize. Po jednom roce se přestěhoval na Chodov, kde dostal více herního prostoru a okamžitě se zařadil mezi lídr týmu. Celku z Jižního Města také pomohl v roce 2013 k účasti v superfinále a o rok dříve znovu zvedl nad hlavu pohárovou trofej.

Od ročníku 2014/15 píše svůj příběh ve švédském Linköpingu. Jednomu z předních švédských celků je věrný až dodnes a aktuálně si v něm odbývá již desátou sezonu v řadě. Hned po svém příchodu si dvakrát zahrál ve finále SSL. V posledních letech byl navíc za svou věrnost, skvělé a konstantní výkony i přístup k florbalu odměněn a nosí na své paži kapitánskou pásku. Pro klub navíc i pracuje.

Co se týče národního týmu, tak v roce 2007 byl součástí velmi kvalitně obsazeného juniorského cyklu a na světovém šampionátu ve Švýcarsku s týmem dokráčel až do finále, kde ale národní tým padl se Švédskem 3:9. I tak se však jednalo o mimořádný úspěch. O dva roky později pak debutoval v seniorské reprezentaci. Poprvé nastoupil 7. listopadu 2009 v Brně proti Švýcarsku. Hned na následující akci si 24. dubna 2010 připsal i premiérový gól, který vstřelil do sítě Finska. V čase 47:29 zaznamenal vedoucí gól na 6:5 (nakonec porážka 6:7).

Postupně se vypracoval v hlavní opory českého výběru, se kterým absolvoval celkem šest šampionátů. Hned při premiéře v roce 2010 pomohl Čechům k bronzové medaili a stejný kov pověsil na krk i v roce 2014, kdy byl dokonce nejproduktivnějším hráčem. Na dalším mistrovství světa v Lotyšsku byl zařazen do ideální sestavy turnaje. Po domácím šampionátu na čas reprezentační kariéru přerušil. Do sestavy se vrátil v uplynulém cyklu a pomohl Čechům k postupu do vysněného finále. Aktuálně má tedy ve své sbírce i s juniorským cyklem čtyři medaile ze sedmi šampionátů (dvě stříbra a dva bronzy).