Byla to taková florbalová one man show. A to se vším všudy. Všechno to odstartovalo rokem 1994, kdy si střešovický Tatran dokráčel pro svůj první mistrovský titul. 

V době, kdy sport florbal budil v Česku stejné pozdvižení jako třeba skoky na lyžích v Jižní Africe. O pár bláznů honících se za plastovým míčkem totiž neměl v devadesátých letech minulého století nikdo zájem. 

Jenže jak šel čas, tak se z dříve tak nevýrazného sportu začal stávat nový fenomén, který každým rokem přitahoval stále větší pozornost mladých lidí. A velká zásluha patřila právě Tatranu.

Florbalisté Česka už znají nominaci na MS do Finska. Rozhodly o ní i výkony z posledního turnaje v Plzni.
Florbalisté odtajnili nominaci na MS, jsou v ní i čerství mistři světa juniorů

Sláva, která nemá v českém florbale obdoby 

Ten si doslova podmanil české florbalové prostředí. V první dekádě tohoto století byste jen stěží hledali tým, jenž by dokázal zastavit střešovický expres sbírající jeden titul za druhým. 

Milanové Fridrich s Garčarem, Martin Richter, Michal Jedlička či Tomáš Kafka. To všechno byla jména, která dala florbalu jasný směr nejen tady v Česku, ale rovněž celé Evropě. 

Poslední, v pořadí již šestnáctý titul, přišel v roce 2015. Ve střešovické vitríně se dodnes ohřívá i šest pohárových triumfů či cenné stříbro z Poháru mistrů, takové malé florbalové Ligy mistrů. 

A když odbyl již třicátý rok tohoto fenomenálního projektu, přišel z repertoáru střešovických činovníků další geniální kousek: vytvoříme film, který všem připomene, co je to vlastně Tatran. 

Tohoto nápadu se s chutí ujal sportovní komentátor České televize a velký florbalový nadšenec Ondřej Zamazal, jenž si tak poprvé ve svém životě vyzkoušel roli režiséra takového projektu.

Sportovní komentátor České televize Ondřej Zamazal při natáčení dokumentu.Sportovní komentátor České televize Ondřej Zamazal při natáčení dokumentu.Zdroj: Hithit

O finanční zabezpečení se postarali příznivci Tatranu 

„Zabralo to nesmírně času, hodiny a hodiny strávené v archívech. Ale nyní mohu říct, že to absolutně předčilo všechna očekávání,“ oplývá se rodák z Litvínova. 

Třicet let. Od úplně prvního dne, kdy se ve Střešovicích setkala parta chlapíků s vynalézavým nápadem vytvořit florbalový oddíl. Až po současnost, kdy se Tatran honosí nálepkou českého klenotu. 

„Je to zkrátka fenomén. Třicet let je neskutečné číslo, navíc když se člověk ohlédne za tím, co Tatran v této dlouhé éře dokázal. Už při traileru mi běžel mráz po zádech,“ přiznal marketingový manažer klubu Martin Šindelář. 

A do podpory projektu se zapojila celá střešovická rodina, která přispěla i za pomoci partnerů klubu na tvorbu blížícího se dokumentárního filmu neuvěřitelných 120 tisíc korun. 

„Je to překrásná částka. Jsme rádi, že tak můžeme alespoň tímto způsobem ohodnotit tvrdou práci těch, kteří na filmu pracovali, a zároveň vložit i část peněz do rozvoje Tatranu,“ řekl Šindelář.

Adam Hemerka začínal s fotbalem, poté přesedlal na florbal a udělal dobře - ve sbírce má kromě extraligového titulu s Mladou Boleslaví také zlato z mistrovství světa juniorů.
Hrál fotbal s Hložkem, teď řádí jinde. Hemerka pomohl k titulu i světovému zlatu

Premiéru v kině uvidí vyprodaný sál 

Florbalový film v kinech. Navíc v prosinci rovněž s televizní premiérou na ČT Sport. To je zkrátka něco, co tu ještě nebylo a možná dlouhou dobu nebude. 

„Na Tatranu se soustředíme nejen na propagaci značky jako takové, ale rovněž celého sportu u nás. A my věříme, že tento dokument napomůže ke zvýšení povědomí o florbale v Česku,“ zní z klubového vedení. 

A páteční den bude pro celý florbalový oddíl ze Střešovic jedním velkým svátkem. V pražském kině Dlabačov se totiž odehraje očekávaná premiéra, které se zúčastní naprosto vyprodaný sál. 

Dorazí nejen florbalová veřejnost, ale zejména klubové legendy, hráči, trenéři i ti nejmenší. Zkrátka celá rodina Tatranu společně přivítá absolutní vyvrcholení třicetiletých oslav. 

„Zatím se setkáváme s čistě pozitivními odezvami. Do filmu jsme navíc zařadili rovněž legendy rivalů Tatranu, čímž chceme docílit toho, aby se ze snímku nestal pouze dokument pro klub, ale pro celý florbal v Česku,“ dodal Šindelář. 

Třicátým rokem jedna éra končí, ale páteční premiérou může začít hned ta další. A třeba ne jenom pro Tatran.