Jen osmkrát v historii vzájemného soupeření porazil český výběr Švýcarky. Z 55 pokusů. Za poslední rok a půl s nimi však padl jen dvakrát a vždy v prodloužení. V sobotu bohužel potřetí, přitom byl tak blizoučko. "Je to strašná, fakt strašná škoda. Ale to asi není správné slovo. Prostě jsme si to, jak to říct slušně, pokazily," hlesla po utkání zdrcená brankářka českého týmu Jana Christianová.

Její tým skutečně koncovku totálně pokazil, za stavu 6:2 se v posledních 102 vteřinách rozpadla celá jeho obrana.

Přitom vše začalo tak nadějně.

Martina Řepková (uprostřed mezi spoluhráčkami)nastřílela do sítě Polska hattrick.
Řepková si k narozeninám nadělila tři góly a postup

Hopp Switz! Naplněná hala hnala domácí hráčky do tlaku, ale ten se nekonal. Švýcarskému kouči českého národního týmu Saschovi Rhynerovi vyšel taktický tah, kdy zkraje přeskakoval třetí formaci a nejvíc sázel na první. Hráčky protřelé švédskou ligou si vynutily tlak a třemi góly nasměrovaly duel tam, kam potřebovaly. V rozmezí pouhých 97 vteřin zmrazily nejen halu, ale možná i sousední neuchatelské jezero.

Nejdřív našla Krupnová na brankovišti Urbánkovou a poté vystihla Plášková rozehrávku nervózních Švýcarek, byla faulována a z trestného střílení nezaváhala Ratajová. Ta po pouhých pěti vteřinách bleskově předala Krupnové a Česko vedlo 3:0.

Pětigólový náskok nestačil

Teprve pak domácí hráčky ožily, začaly se tlačit před Christianovou, ale ta odolala a v nejhorších chvílích se povedl výpad Kapcové, který zakončila pohotově Paloncyová na 4:0. Následně ještě Krupnová využila přesilovku a vedení 5:0 držely Češky až do 37. minuty, kdy Gerigová poprvé pokořila Christianovou.

Jenže florbalistky s českým znakem na prsou se rozhodit nenechaly a třetí dějství zahájily aktivně. Jiráková s nechtěnou tečí Rüttimannové zvýšila, tým ubránil skvěle i oslabení. Pak už začaly pracovat nervy, i kvůli několika vyloučením na obou stranách. Domácí svou výhodu vylepšily odvoláním brankářky a Martiová snížila. Pak unikla Ratajová, v jasné pozici byla faulována, ale poprvé na MS při trestném střílení selhala, když mířila jen do tyče.

Hattrick! Martina Řepková dala proti Polsku ve druhé třetině dokonce hattrick čistý, který nepřerušil gól soupeřek ani přestávka.
Čistý hattrick Řepkové nasměroval Češky do semifinále

Důležitý moment, protože domácí dál riskovaly power play a neuvěřitelným finišem - tlačeny napumpovanou halou - čtyřgólové manko bleskově vymazaly! Přitom ještě v čase 58:18 Češky dál vedly 6:2, jenže pak se sesypaly a domácím najednou vycházelo vše. Wikiová pak v čase 59:31 dorovnala ztrátu definitivně.

A stejná hráčka v prodloužení potrestala chybu v české rozehrávce, brankářka Christianová neměla nárok zasáhnout.

Hala šílela nadšením, Češky smutně odcházely z palubovky. 

"Švýcarky hnala výborná atmosféra. Ale musíme si přiznat, že tohle je naše selhání. Na to se nedá říct nic jiného. Všechny góly byly v podstatě stejné. Švýcarky se na ně nemusely nadřít, jenom daly krosovou přihrávku přes brankoviště a nějakým způsobem to se štěstím dokleply," dodala zklamaná Jana Christianová, podle níž bude složité, aby se český tým dal psychicky dohromady na souboj o třetí místo. "Bude to strašně těžké hlavně na hlavu, zbývá 24 hodin. Na druhou stranu každý z nás bude chtít odčinit zkrat, co jsme předvedly, to může být hnací motor k bronzu. I Finky jsou zklamané."

Zápas o třetí místo začne v neděli ve 13:30 hodin. 

Švýcarsko – Česká republika 7:6 PP (0:3, 1:2, 5:1 – 1:0)

Branky a nahrávky: 37. Gerigová (Rüttimanová), 51. Martiová (Gerigová), 59. Suterová (Gerigová), 59. Suterová (Gerigová), 60. Ulberová (Gerigová), 60. Wiki (Ulber), 65. Wiki (Suterová) – 6. Urbánková (Krupnová), 7. Ratajová (TS), 7. Krupnová (Ratajová), 26. Paloncyová (Kapcová), 28. Krupnová (Jiráková), 44. Jiráková (Urbánková). Rozhodčí: Franzonová, Hedelindová (Švédsko). Vyloučení: 3:3. Využití: 1:1.

Švýcarsko: Heini – Stella, Gredig, Spichier, Gämperli, Scheidegger – Marti, Reinhard, Gerrig, Rüttimann, Suter – Mischler, Liechti, Zwingli, Ulber, Wiki.

ČR: Christianová – Beránková, Jiráková, Ratajová, Urbánková, Krupnová – Šupáková, Kubečková, Plášková, Bočanová, Řepková – Koníčková, Paloncyová, Mlejnková, Martináková, Kapcová.