Ono není divu, oba kluby se ve své historii docela míjely. Žižkovští bojovali o medailové pozice ve „fotbalovém pravěku“. Po druhé světové válce pak pozice vyklidili. Většinou se pohybovali ve 2. lize, dvakrát spadli až do divize.

Doba po komunistickém převratu patřila Dukle. Tým okolo Josefa Masopusta, později Ladislava Vízka, sbíral tuzemské i mezinárodní vavříny. Jenže přišel listopad 1989 a byl konec úspěchům. Zdálo se, že Dukla dokonce zmizí z fotbalové mapy. A na výsluní se drala opět Viktoria, jež se pod vedením mecenáše Vratislava Čekana dostala až do evropských pohárů.

Jedni úkol zvládli, druzí ne

InfografikaZdroj: DeníkLoni bojovala obě mužstva o udržení ve svých soutěžích. Ještě čtyři kola před koncem to vypadalo, že se žižkovská Viktoria ve FORTUNA:NÁRODNÍ LIZE nezachrání a padne až do třetí nejvyšší soutěže, ovšem parta kolem kouče Zdeňka Haška předvedla neuvěřitelný finiš, vyhrála třikrát ze čtyř posledních kol a pod televizním vysílačem se slavila záchrana.

Té se nedočkala Dukla. Po bídném startu se nedokázala rozjet ani po změně trenéra a po osmi letech opět sestoupila. A tak tu máme zase derby Dukla se zítra po dlouhé době utká se Žižkovem o mistrovské body.

Nadšení jim nechybí

Po dvou kolech nového ročníku mají oba kluby shodnou bilanci vítězství a porážku. A sebevědomí. Tým z Julisky naposledy vyhrál v Hradci 2:0. A Viktoria přehrála 2:1 Sokolov. Do derby půjdeme nabuzení, úspěch v Hradci jsme potřebovali,“ líčí dukelský trenér Roman Skuhravý.

Jeho družina je favoritem derby, ale Žižkovští nedají svou kůži lacino. „Ukázali jsme, že je v našem týmu síla. Když budou hráči plnit pokyny, body budou naskakovat,“ vzkazuje na Julisku trenér Viktorie Zdeněk Hašek.

Třetí pražský zástupce ve FORTUNA:NÁRODNÍ LIZE, Slavoj Vyšehrad, otevřel třetí kolo již včera. Ve Vítkovicích neudržel poločasové vedení 2:1, po změně stran třikrát inkasoval a prohrál 2:4.