Disciplinární komise, která na rozdíl od odvolací spadá pod Ligovou fotbalovou asociaci, potrestala Radu před měsícem. Dukla se však spolu s trenérem odvolala, takže pětašedesátiletý kouč mohl vést mužstvo ještě v dalších pěti kolech od uložení trestu. Odvolací komise původní trest zrušila a vynesla nový.

Tříměsíční trest znamená, že Rada už do konce sezony nebude moci na lavičku Dukly. Zákaz činnosti mu vyprší na začátku příštího ročníku. Pražský tým vede druhou ligu šest kol před koncem o čtyři body před Vyškovem. Jen vítěz má zaručen přímý postup do nejvyšší soutěže.

Předseda představenstva fotbalové Slavie Praha Jaroslav Tvrdík (vpravo) a hlavní trenér Jindřich Trpišovský (na snímku z 13. února 2020).
Zklamání, ale i podpora. Svému týmu věřím, hlásí Tvrdík po dalším nezdaru Slavie

„Odvolací komise rozhodla tak, že právní kvalifikace, kterou zvolila disciplinární komise, je správná a pan Rada se skutečně dopustil disciplinárního přečinu. Jiný názor měla komise na výši trestu,“ uvedl v nahrávce pro média předseda odvolací komise Jan Malý.

Jednání hanobící, intenzita nebyla ale taková

„Dle názoru odvolací komise jednání pana Rady bylo hanobící, bylo urážlivé. Nicméně intenzita toho vyjádření nebyla taková, aby zasahovala do soutěží tak výrazným způsobem, že by zakázala výkon činnosti na dobu osmi měsíců,“ řekl Malý.

Rada se v dřívějším rozhovoru s ČTK hájil tím, že podle něj o rasismus v žádném případě nešlo. Uvedl, že se po zápase Poláchovi omluvil, dal si s ním kávu a celou záležitost společně uzavřeli.

Sparta Praha - Baník Ostrava 4:3.
Cítím mix emocí, přiznal po výhře nad Baníkem kouč Sparty Priske

„Do budoucna je třeba říct, že takovéto přečiny musejí být ze strany disciplinárních orgánů vždy trestány, samozřejmě vždy s rozvahou. Ale pokud výrazy budou směřovat výlučně k hanobení rasy, etnika či podobné menšinové skupiny, musejí být stíhány velice přísně,“ uvedl Malý.

„V tomto případě jsme však nedošli k názoru, že by tomu tak bylo. Že by intenzita jednání pana Rady byla taková, že by extrémně zasahovala do sféry potlačování menšin či hanobení národa nebo rasy,“ dodal předseda odvolací komise.