První z nich ho pak v přípravě uhranul natolik, že jej nasadil do základní sestavy proti Jihlavě, druhý naskočil jako střídající hráč. „Přechod na mužskou kopanou bude chvilku trvat, ale předpoklady mají jak Jambor, tak Kříž. Oba umí jeden na jednoho, což ve fotbale rozhoduje. Mohou být do budoucna velký příslib. Chce to jen správný okamžik, kdy je tam dát,“ vystihl asistent trenéra brněnského staršího dorostu Petr Maléř, který je v posledních dvou letech vedl.

Pivarník se rozhodl, že vhodná chvíle už nadešla, jenže očividně se přepočítal. Kříž ve dvojici s devatenáctiletým Ladislavem Krejčím nezvládali zkušenějším hráčům Vysočiny uprostřed zálohy konkurovat. Podepsali se pod první branku, Jihlava nakonec zvítězila pohodlně 3:1. „Snažil jsem se v přípravě ukázat, co ve mně je. Trenér mi dal šanci, moc se mi ale asi nepodařilo ho přesvědčit. Musím znovu makat,“ soukal ze sebe po zápase hodně skleslý Kříž.

V neděli míří brněnský celek na hřiště Vlašimi a trenér Zbrojovky jistě řeší dilema, zda mladíka v sestavě podrží, nebo mu dá oddech. „Teď se ukáže, jak na tom je Kříža mentálně. Všude se totiž píše o okamžitém návratu do ligy, každý zápas se musí vyhrát, což je hodně svazující pro mladé hráče. Jenže ani staří to nezvládli,“ připomněl Maléř, někdejší prvoligový obránce Brna a Drnovic.

Náctiletí v prvním týmu Zbrojovky
Tomáš Chyla, obránce, 18 let, 0 startů v první lize
Dan Jambor, záložník, 18 let, 0 startů v první lize
Ladislav Krejčí, záložník, 19 let, 24 startů v první lize, 1 gól
Dominik Kříž, záložník, 18 let, 0 startů v první lize
Antonín Růsek, útočník, 19 let, 13 startů v první lize, 1 gól
Martin Zikl, útočník, 19 let, 8 startů v první lize, 1 gól

V prvním týmu Zbrojovky se nyní nachází šest náctiletých hráčů, trojice Ladislav Krejčí, Antonín Růsek a Martin Zikl už naskočila i v první lize. „Chceme postoupit, ale filozofie klubu je dávat prostor mladým hráčům. Potřebují čas, věkově teprve končí v dorostu a budou chybovat, zkušení hráči jim musí být většími oporami,“ podotkl stratég Pivarník.

Pro Kříže hovoří jeho schopnosti. Poté, co Zbrojovka vyřadila z kádru Tomáš Pilíka a dala mu svolení k hledání angažmá, nezůstal v áčku typický špílmachr. „Dominik v dorostu tvořil veškerou hru, na jaře se zranil a bylo to cítit. Skvěle vidí, má dobrou přihrávku, výborně kope standardky, chybí mu ještě trochu důraz. Jambor měl nejvíc finálních přihrávek a asistencí, Kříža skončil hned za ním, byli to rozdíloví hráči. Za poslední sezonu šli strašně nahoru,“ okomentoval je Maléř.

Důraz ve druhé lize fotbalisté bezpodmínečně potřebují. V juniorské soutěži si na mužskou hru nezvyknou. „Lepší by bylo, kdyby prošli třetí ligou a pak skočili do vyšší soutěže, což se bohužel nestalo. Teď budou trenéři hledat způsob, aby jim první zápas moc neuškodil a nesrazil je. Věřím, že se z toho otřepou a bude to dobré. Kvalitu mají a pokud budou pracovat jako doteď, stanou se z nich za chvilku hráči základní sestavy,“ přemítal dorostenecký kouč.