Rakousko Svobodovi nesedlo, za A tým Salcburku nastoupil pouze jednou, když dostal příležitost v Evropské lize proti Villarealu. V druholigovém Lieferingu si připsal dvaadvacet startů, ve kterých vstřelil jedinou branku. Před dvěma lety se proto vrátil do Česka, když kývl na nabídku Karviné, kde stihl 25 prvoligových duelů. Nyní zamířil do druholigové Líšně. „Jsem tady zatím týden i s cestou, takže jsem absolvoval tak čtyři pět tréninků. Kluci na mě ale zatím působí jako super kolektiv,“ říká útočník po sobotní premiéře v líšeňském dresu.

V duelu proti Kroměříži odehrál jen epizodní roli, naskočil totiž až v nastavení druhé půle. V Líšni si ale od něj hodně slibují. „Řekl bych, že na hráčích jako Svoboda nebo Antonio Mionič (další líšeňská posila – pozn. red.) je vidět, že už něco zažili. Je obrovský rozdíl mezi nimia kluky, kteří si neprošli akademií nějakého velkého klubu, jako je Zbrojovka, Slovácko nebo Olomouc. Je to poznat hlavně v rychlosti myšlení a práci s míčem,“ hodnotí líšeňský kouč Milan Valachovič.

V salcburské akademii Svoboda trénoval i s hvězdným Erlingem Haalandem, nyní si opět zvyká na nové spoluhráče. „Dostal jsem i jiné nabídky, ale zrovna se sešly v rodině nějaké události, které nahrávaly tomu, že bych měl zůstat doma. Proto když byla na stole nabídka od Líšně, tak jsem vše ostatní odmítl,“ líčí bývalý mládežnický reprezentant.

Konkurence je to nejlepší

Vzhledem k jeho minulosti se nabízel návrat do Zbrojovky, která mladého kanonýra pro velký fotbal vychovala. „Nechci to nějak víc rozmazávat, ale nějaký kontakt tam byl,“ přiznává Svoboda.

Ani v novém klubu však kamarád Adama Hložka nebude mít jednoduchou pozici. Líšeň totiž už dřív v létě posílili útočníci Lukáš Raaba Adam Vlasák, jedničkouv ofenzivě už od startu minulé sezony je Pavel Vandas. „Konkurence je to nejlepší, co ve fotbale může být. Nejlíp se cítím na hrotu, ale zahrát umím i další pozice. Trenér uvidí na trénincích, jak na tom jsem, a pak vše určí,“ podotýká brněnský rodák.

Ten navíc opět potřebuje získat zápasovou praxi. Poslední utkání totiž odehrálv květnu ve vlašimském dresu, kde v minulé sezoně hostoval. I proto v neděli naskočil v základní sestavě líšeňského béčka, kterému pomohl k výhře 3:0 ve Velkém Meziříčí jedním gólem. „Od května to byla dlouhá doba, proto jsem domluvený s trenérem, že se zatím budu rozehrávat za béčko. Věřím, že se do toho dostanu a minuty mi pak budou naskakovat,“ dodává Svoboda.