Zde přinášíme stručný přehled z pohledu Svitavska.

Derby hned na začátek

V krajském přeboru není z pohledu početního zastoupení Svitavska nic nového pod sluncem. Ke změně nicméně došlo ve složení, když sestupující Poličku nahradil nováček z Dolního Újezdu. Soutěž se odehraje ve své obvyklé podobě, patnáct kol na podzim a patnáct na jaře, o atraktivní souboje přitom samozřejmě nebude nouze.

Před měsícem sledovali, jak jejich země zápolí na světovém šampionátu, a nyní se snaží zaujmout natolik, aby si jednou pozvánku do seniorského národního týmu vysloužili i oni. V Rosicích na Brněnsku se připravuje reprezentace do 23 let ze Saudské Arábie.
Zpestření na Moravě? Arabové sem přijeli piplat mladé fotbalisty

První kolo se hraje 11. a 12. srpna a hned nabídne derby mezi Dolním Újezdem a Moravskou Třebovou. Litomyšl rozehraje novou sezonu v Hlinsku a Svitavy přivítají Letohrad, který se do kraje vrátil po dlouhých letech působení v nižších českých soutěžích.

V I. A třídě zůstaly tři celky ze svitavského okresu. O „výměně“ na trase Dolní Újezd – Polička řeč byla, do nižší třídy navíc spadlo Pomezí. Všechna tři regionální derby se odehrají do poloviny září. Polička zahájí novou etapu své fotbalové historie o druhém srpnovém víkendu proti jednomu z nováčků z I. B třídy Ústí nad Orlicí B, svitavská rezerva přivítá na lánské umělce v premiéře Horní Ředice.

Také Kunčina začne doma, jejím soupeřem bude další nováček z Tuněchod.

Z utkání I. A třídy Český Brod B - Divišov (2:3).
Stejskal: Jestli zopakujeme Chorvatsko, o postup mít strach nebudu

V I. B třídě, konkrétně v její skupině B, se zastoupení Svitavska rozšířilo na pět celků, když novými „tvářemi“ jsou okresní přeborník z Janova a zmíněné Pomezí. Narazí tak na sebe rivalové, kteří se nějaký čas na hřišti nepotkali, například Janov s Opatovcem.

I v této soutěži je úvodní kolo na pořadu 11. a 12. srpna. Janov si premiéru odbude na půdě Semanína, hrajícího na jaře I. A třídu, a program ozdobí i dvě derby: Pomezí vyrukuje na Opatovec, přičemž síly poměří i B-mužstva: moravskotřebovské a dolnoújezdské.

Mládežnické zastoupení

V divizní soutěži dorostenců budou i nadále působit svitavská družstva v kategoriích U19 a U17. Jejich skupina C má šestnáct účastníků, začíná se 18. srpna doma proti Benešovu. O týden dříve započnou bitvy v dorosteneckém krajském přeboru, v němž se z „našich“ zástupců setkáme s Moravskou Třebovou, společným týmem Litomyšle a Čisté a dalším souklubím Poličky a Bystrého.

Ilustrační foto
Na jihu Plzeňska se losovaly okresní soutěže fotbalistů

Poličský dorost se na scénu vrací po roční přestávce. Dorostenecký celek poskládali ještě v Dolním Újezdu a Jaroměřicích, tato mužstva budou nastupovat ve skupině B I. třídy (hraje se od 18. – 19. srpna).

V české lize žáků si zahrají mladší žáci U13 a U12 TJ Svitavy a ve skupině D je čeká zajímavá sestava soupeřů (mimo jiné Mladá Boleslav, Hradec Králové, Pardubice, ale také Vysoké Mýto či Hlinsko). Sezona začíná 1. září zápasy proti Mladé Boleslavi.

Fotbalisté Jeseníku. Ilustrační foto
Fotbalový Jeseník má konečně trenéra. Kdo se jím stal?

Krajský přebor starších a mladších žáků je rozdělen na dvě skupiny podle výkonnosti a tři reprezentanty Svitavska najdeme v té lepší: Moravskou Třebovou, Poličku a společný celek Litomyšle a Čisté. Začátek: 25. – 26. srpna.

Je potřeba zmínit ještě jednu soutěž. Po letech se v okrese bude hrát i ženský fotbal, a to zásluhou moravskotřebovského SKP Slovan, který založil nový kolektiv a zapojí se s ním do osmičlenné české divizní skupiny C. Hrát se začne o prvním zářijovém víkendu, kdy se třebovské fotbalistky představí ve svém prvním vystoupení v Kutné Hoře.

Podzimní taháky

Přeborová derby: Dolní Újezd – Moravská Třebová (12. srpna), Litomyšl – Moravská Třebová (18. srpna), Svitavy – Litomyšl (26. srpna), Dolní Újezd – Svitavy (6. října), Svitavy – Moravská Třebová (14. října), Dolní Újezd – Litomyšl (18. listopadu).

Dominik Simerský - Ilustrační foto.
Dominik Simerský: Na Letné ligu neztrácíme. Výkon převedeme na Zlín

Derby v A-třídě: Polička – Svitavy B (19. srpna), Kunčina – Polička (8. září), Svitavy B – Kunčina (15. září).

Derby v B-třídě: Moravská Třebová B – Dolní Újezd B (11. srpna), Pomezí – Opatovec (12. srpna), Dolní Újezd B – Janov (19. srpna), Pomezí – Moravská Třebová B (26. srpna), Pomezí – Dolní Újezd B (8. září), Opatovec – Janov (15. září), Moravská Třebová B – Janov (29. září), Dolní Újezd B – Opatovec (13. října), Pomezí – Janov (14. října), Moravská Třebová B – Opatovec (28. října).

Pohár hejtmana Pardubického kraje

Ještě předtím, než se rozeběhne program mistrovských soutěži, přijdou na řadu první dvě kola Poháru hejtmana Pardubického kraje. To první je na programu o víkendu 28. a 29. července a do bojů se zapojí šest mužstev ze Svitavska.

Jan Moravec (vlevo) byl po delší době v základní sestavě Karviné.
Jan Moravec: Musíme být aktivnější. S Libercem to byl průšvih

Většina z nich nastoupí na cizích hřištích: Svitavy začínají na půdě nováčka I. A třídy v Rosicích nad Labem, Moravská Třebová zajíždí do Jablonného nad Orlicí, Litomyšl se představí v Pardubicích na Dolíčku proti Rohovládově Bělé a Dolní Újezd zamíří do Pardubiček. Regionální souboj mezi Kunčinou a Poličkou se hraje na mladějovském trávníku.

Mesut Özil
Odcházím, rasismus jde mimo mě. Özil končí v německé reprezentaci