Zde přinášíme stručný přehled z pohledu Svitavska.

Derby hned na začátek

V krajském přeboru není z pohledu početního zastoupení Svitavska nic nového pod sluncem. Ke změně nicméně došlo ve složení, když sestupující Poličku nahradil nováček z Dolního Újezdu. Soutěž se odehraje ve své obvyklé podobě, patnáct kol na podzim a patnáct na jaře, o atraktivní souboje přitom samozřejmě nebude nouze.

První kolo se hraje 11. a 12. srpna a hned nabídne derby mezi Dolním Újezdem a Moravskou Třebovou. Litomyšl rozehraje novou sezonu v Hlinsku a Svitavy přivítají Letohrad, který se do kraje vrátil po dlouhých letech působení v nižších českých soutěžích.

V I. A třídě zůstaly tři celky ze svitavského okresu. O „výměně“ na trase Dolní Újezd – Polička řeč byla, do nižší třídy navíc spadlo Pomezí. Všechna tři regionální derby se odehrají do poloviny září. Polička zahájí novou etapu své fotbalové historie o druhém srpnovém víkendu proti jednomu z nováčků z I. B třídy Ústí nad Orlicí B, svitavská rezerva přivítá na lánské umělce v premiéře Horní Ředice.

Také Kunčina začne doma, jejím soupeřem bude další nováček z Tuněchod.

V I. B třídě, konkrétně v její skupině B, se zastoupení Svitavska rozšířilo na pět celků, když novými „tvářemi“ jsou okresní přeborník z Janova a zmíněné Pomezí. Narazí tak na sebe rivalové, kteří se nějaký čas na hřišti nepotkali, například Janov s Opatovcem.

I v této soutěži je úvodní kolo na pořadu 11. a 12. srpna. Janov si premiéru odbude na půdě Semanína, hrajícího na jaře I. A třídu, a program ozdobí i dvě derby: Pomezí vyrukuje na Opatovec, přičemž síly poměří i B-mužstva: moravskotřebovské a dolnoújezdské.

Mládežnické zastoupení

V divizní soutěži dorostenců budou i nadále působit svitavská družstva v kategoriích U19 a U17. Jejich skupina C má šestnáct účastníků, začíná se 18. srpna doma proti Benešovu. O týden dříve započnou bitvy v dorosteneckém krajském přeboru, v němž se z „našich“ zástupců setkáme s Moravskou Třebovou, společným týmem Litomyšle a Čisté a dalším souklubím Poličky a Bystrého.

Poličský dorost se na scénu vrací po roční přestávce. Dorostenecký celek poskládali ještě v Dolním Újezdu a Jaroměřicích, tato mužstva budou nastupovat ve skupině B I. třídy (hraje se od 18. – 19. srpna).

V české lize žáků si zahrají mladší žáci U13 a U12 TJ Svitavy a ve skupině D je čeká zajímavá sestava soupeřů (mimo jiné Mladá Boleslav, Hradec Králové, Pardubice, ale také Vysoké Mýto či Hlinsko). Sezona začíná 1. září zápasy proti Mladé Boleslavi.

Krajský přebor starších a mladších žáků je rozdělen na dvě skupiny podle výkonnosti a tři reprezentanty Svitavska najdeme v té lepší: Moravskou Třebovou, Poličku a společný celek Litomyšle a Čisté. Začátek: 25. – 26. srpna.

Je potřeba zmínit ještě jednu soutěž. Po letech se v okrese bude hrát i ženský fotbal, a to zásluhou moravskotřebovského SKP Slovan, který založil nový kolektiv a zapojí se s ním do osmičlenné české divizní skupiny C. Hrát se začne o prvním zářijovém víkendu, kdy se třebovské fotbalistky představí ve svém prvním vystoupení v Kutné Hoře.

Podzimní taháky

Přeborová derby: Dolní Újezd – Moravská Třebová (12. srpna), Litomyšl – Moravská Třebová (18. srpna), Svitavy – Litomyšl (26. srpna), Dolní Újezd – Svitavy (6. října), Svitavy – Moravská Třebová (14. října), Dolní Újezd – Litomyšl (18. listopadu).

Derby v A-třídě: Polička – Svitavy B (19. srpna), Kunčina – Polička (8. září), Svitavy B – Kunčina (15. září).

Derby v B-třídě: Moravská Třebová B – Dolní Újezd B (11. srpna), Pomezí – Opatovec (12. srpna), Dolní Újezd B – Janov (19. srpna), Pomezí – Moravská Třebová B (26. srpna), Pomezí – Dolní Újezd B (8. září), Opatovec – Janov (15. září), Moravská Třebová B – Janov (29. září), Dolní Újezd B – Opatovec (13. října), Pomezí – Janov (14. října), Moravská Třebová B – Opatovec (28. října).

Pohár hejtmana Pardubického kraje

Ještě předtím, než se rozeběhne program mistrovských soutěži, přijdou na řadu první dvě kola Poháru hejtmana Pardubického kraje. To první je na programu o víkendu 28. a 29. července a do bojů se zapojí šest mužstev ze Svitavska.

Většina z nich nastoupí na cizích hřištích: Svitavy začínají na půdě nováčka I. A třídy v Rosicích nad Labem, Moravská Třebová zajíždí do Jablonného nad Orlicí, Litomyšl se představí v Pardubicích na Dolíčku proti Rohovládově Bělé a Dolní Újezd zamíří do Pardubiček. Regionální souboj mezi Kunčinou a Poličkou se hraje na mladějovském trávníku.