„Drtivá většina reakcí je pozitivní, ale na internetu se vyskytnou i negativní. My jsme malý regionální klub, který jako stovky dalších po celém Česku stojí na podpoře svazů a zejména obrovské obětavosti trenérů i rodičů, kteří fotbalu věnují spoustu volného času a často i svých financí,“ říká předseda fotbalového klubu TJ Lokomotiva Jan Kubišta.

Čekali jste, že se vám dostane takto masivní podpory?
Vlna solidarity je neuvěřitelná. Už první den přišly na transparentní účet desítky tisíc korun, aktuálně už jsme nad hranicí 150 tisíc korun. Ani v divokém snu bychom nedoufali, že bude podpora taková. Pomáhají stovky lidí, neskutečné! Opravdu se semkla celá fotbalová komunita, protože nám chodí pomoc nejen z okolí, ale také z Prahy nebo Moravy od lidí, kteří s naším klubem nemají nic společného. Vážíme si každé koruny, protože si uvědomujeme, že v dnešní době lidé rozhodně nemají na rozdávání.

Škody po požáru, který vypukl ve sportovním areálu Lokomotivy Česká Lípa
Vlna solidarity po požáru? Neskutečná, říká předseda postiženého klubu

I proto jste nad zřízením transparentního účtu váhali?
Nevěděli jsme, jaké budou přesné škody a co bude potřeba pořídit. Nad sbírkou jsme váhali, nechtěli jsme natahovat ruce a hrát na city, ale už od následujícího rána po požáru chodily do našeho klubu desítky dotazů na možnou finanční i materiální pomoc. I proto jsme se vydali touto cestou, která byla nejjednodušší pro všechny.

Dorazila vám také materiální pomoc?
Ano, ta je za dalších zhruba sto tisíc korun. OFS Česká Lípa a KFS Liberec nám pomohou s financováním nákupu nové sekačky. Firma LitoSport nám jako první zaslala přímo materiální vybavení, tréninkové pomůcky jsme obdrželi také do JAKO a OFS Litoměřice včetně místního FK.

Už se ví, jaké jsou přesné škody na arálu, který využívají i volejbalisté a házenkáři?
Celková odhadovaná škoda požáru je kolem jednoho milionu korun. Co se bude dít dál ovlivní finance, ale také rozhodnutí statiků. Pokud nebude možná oprava, bude se muset zbytek budovy strhnou. Je ještě brzy, koukat do budoucnosti.

Jak je reálné pokrytí pojišťovnou, na kterou lidé upozorňují?
Celý objekt byl samozřejmě pojištěn. Vzhledem k okolnostem požáru, které policisté stále vyšetřují, není jasné, jak se pojišťovna ke škodě postaví. I kdyby Lokomotiva odškodnění dostala, nemyslím si, že pokryje kompletní opravu budovy a rozhodně ne materiální škody. Co je ještě důležité říci, velká část pomůcek už byla starší a opotřebovaná. Vzhledem k tomu, že je budeme muset pořídit úplně nové, náklady budou převyšovat hodnotu poničené výbavy.

Zachytili jste i negativní reakce?
Drtivá většina reakcí je pozitivní, ale na internetu se vyskytnou i negativní. My jsme malý regionální klub, který jako stovky dalších po celém Česku stojí na podpoře svazů a zejména obrovské obětavosti trenérů i rodičů, kteří fotbalu věnují spoustu volného času a často i svých financí. Vůči nim a jejich vášni mi různé pochybnosti přijdou absurdní a hloupé.