Skandální moment se stal na konci prvního poločasu nedělního zápasu ČFL mezi Admirou Praha a rezervním týmem Českých Budějovic. Hostující Jakub Pařížek připravil o míč domácího záložníka Kouteckého, k zděšení všech ale nařídil hlavní sudí utkání Michal Paták pokutový kop, který proměnil Miroslav Horák a poslal Admiru do vedení 2:0.

Fanoušci Admiry možná uvidí zápas s béčkem Budějovic znovu
Dohra pochybného utkání. Admira chce anulovat zápas a sehrát nový

Celá situace se stala v desáté minutě nastaveného času, oficiálně ale přitom byly nastaveny pouze tři minuty. Paták navíc do zápisu uvedl, že k proměnění penalty mělo dojít už v páté minutě nastavení.

Velké sázky vzbuzují podezření

Paták byl následně vyřazený z listiny sudích, u celého utkání navíc panuje důvodné podezření, že bylo ovlivněno sázkařskou mafií. Například u zahraniční společnosti Betfair se v průběhu prvního poločasu, za stavu 1:0, začalo dramaticky sázet na to, že padne druhý gól.

„Michal Paták včera ve večerních hodinách, zřejmě v návaznosti na vyřazení z listiny rozhodčích ŘKČ a zahájení disciplinárního řízení s jeho osobou, požádal o zrušení členství ve FAČR. Na zrušení členství má každý člen ze zákona i ze Stanov FAČR vyplývající nárok, a tak došlo dnes ke zrušení členství Michala Patáka ve FAČR. Tato skutečnost má dopad do již zahájeného disciplinárního řízení, kdy disciplinární komise ŘKČ musí dané disciplinární řízení v souladu s Disciplinárním řádem FAČR přerušit,“ řekl tiskový mluvčí Fotbalové asociace České republiky Petr Šedivý.

„Současně však platí, že vrátí-li se Michal Paták kdykoliv v budoucnu do řad členů FAČR, bude disciplinární řízení obnoveno. Znemožnění řádného disciplinárního řízení na fotbalové půdě bezesporu vyvolává dojem pokusu o vyhnutí se spravedlnosti (stejně jako tomu bylo v mnoha případech spojených s kauzou Romana Berbra), i proto FAČR, jak již bylo avizováno, předá formou trestního oznámení věc k řádnému vyřešení orgánům činným v trestním řízení,“ dodal Šedivý.

Michal Paták předvedl další zářez, za vymyšlenou penaltou je podle mnohých sázkařská mafie.
Šílené sázky na fotbal v Praze: Za aférou zřejmě stojí mafie, český sponzor zuří

Vedení FAČR už uvedlo, že se chystá podat trestní oznámení na neznámého pachatele, vzhledem k vystoupení sedmačtyřicetiletého sudího z FAČR na něj ale nemůže z hlediska pokutování dosáhnout. Aktuálně lze očekávat, že policie bude chtít Patáka okolo sporného zápasu v nejbližších dnech minimálně vyslechnout.

„Vzhledem k tomu, že DK na svém zasedání 23. 8. obdržela informaci Legislativně právního oddělení FAČR o zrušení členství M. Patáka ve FAČR, bylo toto řízení přerušeno dle paragrafu 100, odstavec 2 disciplinárního řádu. Pravomoc DK tak na tuto osobu nemá žádný dosah. V případě, že by se M. Paták opětovně stal členem FAČR, disciplinární řízení by bylo obnoveno a v případě prokázání viny udělen trest,“ uvedl předseda Disciplinární komise Michal Volf.