Oba jako pomezní společně s hlavním Petrem Bebenkem v inkriminovanou sobotu 16. října řídili dopoledne dvě utkání moravskoslezské divize žáků Vítkovice – Bílovec U15 (8:1) a U14 (9:0). Po nich se celá trojice musela podrobit namátkové dechové zkoušce na alkohol, kterou provedli zástupci Moravskoslezského krajského fotbalového svazu (MS KFS). Zatímco hlavnímu rozhodčímu Bebenkovi ukázal alkoholtester nulu, Duda s Boráněm nafoukali. A podle informací Deníku nešlo rozhodně o žádný „zbytkáč“.

„Testy na alkohol děláme namátkově, nebo na základě indicií z klubů. To byl i tento případ,“ vysvětlil Vladimír Janoško, sekretář MS KFS. „Alkohol u rozhodčích rozhodně na zápasy nepatří a neustále na ně apelujeme, aby k tomu přistupovali se vší zodpovědností. A obzvlášť špatný příklad je to pro mládež,“ konstatoval Vladimír Janoško.

Fotbalisté Přáslavic (v modrém). Ilustrační foto
Mimořádný trest v okrese! Za napadení protihráče si viník dva roky nezahraje

Podobný případ se stal v krajském přeboru mužů před pár lety v zápase Bohumín – Heřmanice. „Rozhodčí, který tehdy nafoukal, dostal pokutu pět tisíc korun a na rok měl zastavenou činnost. Pak začal znovu v okrese a po dvou letech je zpátky v kraji. Píská dobře a na alkohol si teď dává velký pozor,“ řekl sekretář MS KFS. „Je to stejné jako s řidičákem. Nesednete do auta s alkoholem v krvi a nebudete řídit,“ dodal.

Zrušení delegace na zápasy

I v současné kauze komise rozhodčích MS KFS oběma „opilcům“ okamžitě zrušila delagaci na zápasy. Odpolední duel v Petřvaldě na Moravě tak nakonec řídil jako hlavní Radim Petroš, původně delegovaný na čáru. Pomáhal mu při tom Tomáš Klečka, narychlo nominovaný licencovaný rozhodčí, a jako AR2 musel mávat sudí laik.

ČERVENOU KARTU viděl v sobotním utkání 5. kola okresního přeboru na Ostravsku v Petřkovicích útočník Hlubiny B Martin Řezniček. Rozhodčího Petra Slavíka zasypal sprostými slovy i vulgárními gesty.
Ty zmr*e, počkej po zápase, řval vyloučený se vztyčenými prostředníčky na sudího

Případem se 21. října zabývala krajská komise rozhodčích, která oba hříšníky s okamžitou platností vyřadila z listiny sudích a předala ho s návrhem finanční pokuty ve výši 5000 korun pro Boráně a 2000 korun pro Dudu k dořešení disciplinární komisi MS KFS. Ta s nimi zahájila řízení, oba si předvolala k podání vysvětlení, ale ke konečnému rozhodnutí, na jak dlouho budou mít stopku, téměř měsíc po celé události nedospěla.

Čeká na verdikt komise rozhodčích FAČR pro Moravu, ale ta s ním otálí. Nabízí se tak jediná otázka: Nemá někdo zájem celou kauzu zamést pod zelený fotbalový koberec?