Předchozí
1 z 13
Další

Ve svém volném čase se starají o hřiště, shánějí finance pro rekonstrukci zázemí, nebo se věnují péči o talenty. Řeč je o nadšencích, kteří podporují své kluby, a to často bez nároku na honorář.

Kopeme za fotbalZdroj: Archiv Deníku„Fotbal se neobejde bez stovek a tisíců nadšenců, kteří udržují sportovní a společenský život i v těch nejmenších vesnicích, starají se o mládež a doopravdy fotbalem žijí,“ zdůrazňuje Antonín Panenka, bývalý československý reprezentant a mistr Evropy 1976.

Úsilí těchto výjimečných lidí však zůstávalo často v ústraní. Proto vznikla anketa, proto v minulých týdnech proběhlo na webech všech regionálních Deníků hlasování v jednotlivých krajích a osobnosti s nejvyšším počtem hlasů postoupily do celostátního kola.

Stručné medailonky krajských vítězů si můžete přečíst v galerii pod tímto odstavcem. Pro svého favorita hlasujte v anketě pod článkem až do 4. prosince 2019. Vítěze - tedy Osobnost amatérského fotbalu 2019 - pak představíme v pondělí 9. prosince ve Sportovním deníku.

Rudolf Káva (vlevo) předal v rámci slavnostního vyhlášení šek na 10.000 Kč nadačnímu fondu Šance školáčkům.Zdroj: Ruda Cup 2018

RUDOLF KÁVA, Sokol Teplá (Chebsko, Karlovarský kraj) 

Patří k nepostradatelným činovníkům oddílu, se kterým spojil i svou fotbalovou kariéru. V současnosti v Sokole plní nejen roli sekretáře, ale také pozici trenéra u fotbalových nadějí v okresním přeboru starších žáků. Právě díky jeho obětavosti a vstřícnosti fotbalový oddíl ve třítisícovém městečku stále žije. Stará se také o áčko a v nové sezoně chce opět postavit na nohy dorost. Ten v Teplé desítky let chybí.

Ladislav KropáčekZdroj: archiv

LADISLAV KROPÁČEK, Tatran Velké Hydčice (Klatovsko, Plzeňský kraj) 

Ve fotbalu se ve Velkých Hydčicích pohybuje od dětství, zpočátku s tatínkem a později sám. Už léta pracuje ve vedení klubu, v současnosti je dokonce jeho prezident. Nechybí na žádném zápase. Shání sponzory, vede bufet na hřišti a i díky němu mají tamní fotbalisté nové šatny. Často i poseká hřiště, lanaří hráče, připravuje turnaje i společenské akce. Má dobré srdce a právě jeho klid drží celý oddíl pospolu.

Marek BrožZdroj: archiv Deníku

MAREK BROŽ, Dynamo Podlusky (Litoměřicko, Ústecký kraj)

Trenér, jenž působí v Podluskách, tráví s mládeží na hřišti nespočet hodin týdně. „Neznám lepšího člověka, který pracuje s tolika dětmi. Všechno pro ně dělá srdcem. Moje kluky naučil, jak pracovat naplno a hlavně že fotbal se hraje fér,“ svěřila se jedna z maminek Kristýna Novotná, jež tohoto trenéra do ankety přihlásila. „Klukům dává skvělý příklad, pro fotbal dýchá,“ dodala s tím, že nominace je poděkováním spokojených rodičů.

Pavel Nývlt.Zdroj: Deník

PAVEL NÝVLT, Hrádek nad Nisou (Liberecko, Liberecký kraj)

Má výrazný podíl na tom, že může být v Hrádku rekonstruováno nejen hřiště s umělým povrchem, na což sehnal finanční prostředky, ale díky němu proběhne také přestavba celého areálu. Kromě toho pomáhá s výchovou mladých a talentovaných fotbalistů, z nichž se někteří probojovali dokonce až do nejvyšší mužské a ženské fotbalové ligy. Navíc se stal pravou rukou předsedy oddílu.

Jakub Daniel (Sokol Vítězná).Zdroj: archiv

JAKUB DANIEL, Sokol Vítězná (Trutnovsko, Královéhradecký kraj)

Už od roku 2015 vede v Sokole tým fotbalových přípravek. Jde o skutečného fotbalového nadšence. Dětem předává spoustu zkušeností a pracuje s nimi s neuvěřitelnou energií, nadšením a trpělivostí. Čas, který by mohl věnovat svému soukromému životu, rozdává druhým. Pod jeho vedením se přípravky v malém oddíle rozrostly z dvanácti dětí na čtyřicet. Vděční rodiče mu tímto vyjadřují velké uznání.

Robert HenslZdroj: Archiv

ROBERT HENSL, TJ Sokol Městečko Trnávka (Svitavsko, Pardubický kraj)

Bez tohoto muže si sport v Městečku Trnávce nelze představit. Zatímco fotbal v řadě obcí uvadá, on dělá všechno pro to, aby bylo na hřišti pořád živo. Přitom by klidně, jako mnozí jiní, mohl ležet doma u televize. Místo toho založil žákovské družstvo, které sám trénuje, po mnoha letech skládá dohromady dorostenecký tým. A připravuje rovněž áčko dospělých, s nímž usiluje o postup do okresního přeboru.

Jan Meidl, kapitán A týmu FK Olympie Týn n.Vltavou Týn nad Vltavou.Zdroj: Deník

JAN MEIDL, Olympie Týn nad Vltavou (Českobudějovicko, Jihočeský kraj)

Kapitán áčka je ve svých osmatřiceti letech velmi důležitým článkem tolik úspěšného týmu. Věk ale vůbec neřeší. Není třeba, vždyť přivedl mužstvo k prvnímu místu po podzimní části I. A třídy. A po utkání vyráží i s mladšími spoluhráči na pivo. „Tam se nejlépe stmelí parta, já jsem sice trochu starší než ostatní kluci, ale držíme spolu,“ zdůrazňuje Meidl. A o čem jde po utkání řeč? „Klasika. Probere se všechno,“ usmívá se.

Petr Veselka, FC Křivsoudov, BenešovZdroj: archiv

PETR VESELKA, FC Křivsoudov (Benešovsko, Středočeský kraj)

Předsedou klubu je déle než pět let. Současně se stará o hřiště. Není asi moc dní v roce, kdy by v hlavě nenosil plán na zkvalitnění křivsoudovského fotbalu. V podstatě sám organizuje Pivní slavnosti, které jsou největším zdrojem příjmů klubu (návštěva je každoročně cca 500 lidí). Sehnal dotaci na zavlažování hřiště, postavení tribuny, rekonstrukci zázemí… Jeho práce sahá až za hranice okresu Benešov.

Jaroslav Kříž působí v TJ Slavoj Třešť třináct let. Bez fotbalu to prý nejde.Zdroj: Jan Kříž

JAROSLAV KŘÍŽ, Slavoj Třešť (Jihlavsko, Kraj Vysočina)

Člověk mnoha profesí. Kříž se dostal k fotbalu díky synům, které do klubu přivedl v šesti letech. Ve stejné době začal pomáhat také s trénováním dětí a mládeže. A dnes? Zastává funkci vedoucího mužského áčka hrajícího I. A třídu, koordinátora práce s mládeží, administrátora webových a facebookových stránek klubu, je rovněž  asistentem sekretáře, organizátorem fotbalových kempů pro mládež z Třeště i okolí.

Luděk JuhaňákZdroj: Archiv

LUDĚK JUHAŇÁK, SK Jaroslavice (Znojemsko, Jihomoravský kraj)

Pro jaroslavický fotbal jde o nepostradatelného člověka. Veškerý svůj volný čas tráví na hřišti. Osmačtyřicetiletý muž by za klub dýchal. Stále nastupuje za áčko, i když měl několik nabídek opustit mužstvo a jít do vyšších soutěží, neodešel. Místní děti ho považují za vzor. Kdykoli se chtěly po fotbalovém areálu proběhnout, viděly tam právě jeho. "Nominace mě zaskočila, ale vážím si jí," sdělil Juhaňák.

Josef KřeháčekZdroj: archiv sportovce či funkcionáře

JOSEF KŘEHÁČEK, Sokol Březová (Uherskohradišťsko, Zlínský kraj)

„Kali“ věnoval svou kariéru Březové. Za tým vždy bojoval celým svým srdcem a těžce snášel porážky. Po ukončení hráčské kariéry začal s trénováním. Ke každému přistupoval individuálně a každého dokázal namotivovat. Před dvěma lety si dal od fotbalu pauzu. V letošním roce se ale vrátil, aby znovu založil přípravku. Dokáže sehnat i sponzory. Působil ve výboru a dodnes s ním velice úzce spolupracuje.

5. Jan Gříbek, FK Slovan ZáblatíZdroj: Archiv

JAN GŘÍBEK, Slovan Záblatí (Karvinsko, Moravskoslezský kraj) 

S fotbalem začínal v ŽD Bohumín, po vojně se do města vrátil a byl u vzniku Slovanu Záblatí. Z rodinných důvodů hrál aktivně jen do roku 1969, v klubu ale zůstal a od trenéra žáků se postupně propracoval až k funkci předsedy. V ní vydržel do letošního února, kdy ho nahradil Dušan Socha. „Že se všechno podařilo předat mladé generaci, považuji za svůj největší úspěch,“ říká Gříbek, který zůstal v roli místopředsedy.

Rostislav Vaněk (TJ Jindřichov)Zdroj: archiv sportovce či funkcionáře

ROSTISLAV VANĚK, TJ Jindřichov (Šumpersko, Olomoucký kraj)

Celý svůj trenérský život zasvětil práci s mládeží v regionu. Díky němu mají děti ze širokého okolí možnost hrát fotbal. V roce 2015 byl oceněn jako Bronzový trenér mládeže Fotbalovou asociací ČR. I když je sám vážně nemocný a čeká na transplantaci jater, neustále pomáhá druhým lidem a zejména pak pořádá fotbalové charitativní akce ve prospěch hendikepovaných dětí prostřednictvím iniciativy Děti Dětem.