Mnozí fanoušci českého fotbalu si ještě vzpomenou na proslulou divadelní hru "Ivánku, kamaráde, můžeš mluvit?" V roce 2005 s ní přišel Petr Čtvrtníček a s Jiřím Lábusem vytvořili krutou a vtipnou satiru na motivy korupční aféry.

Plná divadla, zlidovělé hlášky. Kouzlo policejních odposlechů ovšem nezmizelo.

Jakmile začaly unikat informace z nejnovější aféry kolem už bývalého místopředsedy fotbalové asociace (například: "je mi to jasný, povolení zabíjet" nebo "ze zbytku udělej suchej hajzl"), rozjel se kolotoč, z něhož nešlo vystoupit.

Spoty ukazují (nejen) na Berbra

Lidé z Fotbalové evoluce se nejdříve spojili se Čtvrtníčkem. Přidal se další herec a fotbalový fanoušek Ivan Trojan, z komfortního prostředí legendárních reprezentantů vystoupili kromě Šmicera i Jan Koller nebo Antonín Panenka.

Výsledkem jejich snažení však není úplně typické pokračování divadelní hry ve stylu "Románku, kamaráde". Před kamerou se během několika hodin natočilo několik spotů, které mají jasné sdělení.

Upozorňují na nekalosti a problémy, které způsobil právě Berbr. 

"Snažím se z toho udělat legraci," poznamenal komik Čtvrtníček.

Pozor, spoiler: celá scéna se odehrává na čerpací stanici (podle policie se Berbr scházel se svými kumpány právě tam). Čtvrtníček alias fotbalový funkcionář hovoří do telefonu, mezitím se v jeho okolí scházejí Šmicer, Koller i Tomáš Ujfaluši. "Jsou bez šance, možná mají pár strejců v okresu," hlásí Čtvrtníček. Na závěr hlavního spotu, který bude odhalen později, mu však dojde dech.

Zdroj: Fotbalová evoluce

"Byla to taková partyzánština, ale takhle vznikají ty nejlepší věci," řekl o natáčení scénárista Ondřej Hübl, jehož v branži znají díky skupině Jinej Gang, která přišla s velkým množstvím vtipných a úspěšných reklam.

S podporou přicházejí i sponzoři

Tahle kampaň je pro Fotbalovou evoluci stěžejní. Z prohlášení osobností lze mezi řádky vypozorovat, že jde o protiúder. Šmicer a spol. (a jejich podporovatelé) se totiž v posledních týdnech mnohde setkávali se zastrašováním a vyhrožováním.

"Jezdíme po republice, bavíme se s lidmi. Naši motivaci a naše cíle vysvětlíme jen hrstce. Tady na videu ukážeme, kde je dobro a kde zlo," konstatoval Šmicer, legenda Liverpoolu a šéf fotbalového klubu z Dolních Chaber.

Lidé mají o čem přemýšlet. Zvláště když se ozval i uznávaný herec Ivan Trojan: "Fotbal byl vždy odrazem společnosti. A to, co se děje u nás, je nad rámec mého chápání. Nejsem naivní, ale v tomhle snažení vidím naději." 

Zajímavost na závěr? Evoluce už má i své partnery mezi sponzory. Třeba investiční firmu Accolade, jejíž šéf Milan Kratina hraje fotbal. Pro zábavu, kterou mu podle jeho slov kazí rozhodčí.