„Hlavně je dobře, že se to udělalo už kolo před koncem. Nebudou žádné nervy a fanoušci i hráči si oslavy titulu užijí,“ potěšilo Frýdka.

I bývalý hráč Sparty si přitom uvědomuje, že titul se nerodil vůbec lehce. „Začátek byl kostrbatý. Hlavně po debaklu na Slavii v derby jsem byl úplně zklamaný a rozhozený,“ přiznal pětinásobný ligový mistr. Sezona se podle něj začala lámat během zimy, kdy hráči Sparty absolvovali náročnou přípravu a získali skvělou kondici pro jaro.

Kapitán Sparty Ladislav Krejčí.
Krejčí dotáhl Spartu k titulu: Rozhodla i práce mimo hřiště, která nešla vidět

„Jsem hrozně rád, že od zimy začali na tréninku hrozně makat. Nějaké tréninky jsem viděl, něco psali kluci v novinách. Myslím, že mají natrénováno dobře. Pak chytili začátek jara a už to jelo. Okolo zápasu s Pardubicemi měli formu, tam to gradovalo. Teď ke konci už to bylo odmakané a odpracované,“ vyprávěl Frýdek.

Definitivní zlom sezony podle něj přišel v posledním derby, kdy Letenští vsadili na hru odzadu a Slavii porazili 3:2 díky penaltě v nastaveném čase. „Odskočilo se tam na rozdíl pěti bodů, což bylo klíčové. Tříbodový systém je nádherný v tom, že dvakrát remizujete a máte o čtyři body méně. To bylo hrozně důležité, že se vyhrálo,“ přiznal Frýdek.

To, že Sparta rozhodla derby právě z penalty, bylo poněkud příznačné. Právě v posledních kolech to totiž často byly pokutové kopy, co Letenské v závěrech zápasů zachraňovalo. Napsalo se toho o nich hodně, ale podle sparťanské legendy byly nařízené oprávněně.

„Myslím, že penalty byly. Vadí mi ale poslouchat od slavistů, že se vyhrálo penaltami v nastavení a posledních minutách. Já jsem přesvědčený, že byly. A kolikrát úplně zbytečné. Třeba ta proti Slavii, tam vůbec nemusel chodit. Když mi tohle říkají, tak jim říkám, že si titul prohráli už s Hradcem. Myslím, že o titul přišli zápasy venku a ne penaltami v nastavení a v posledních minutách,“ řekl Frýdek, který neopomněl vyseknout poklonu dánskému trenérovi Brianovi Priskemu.

Stramaccioni byl jeden velký omyl

„Nejsem zastáncem zahraničních trenérů. Viděl jsem u Stramaccioniho, že to byl jeden velký omyl. I proto jsem z toho měl strach. Je to ale samozřejmě jeho největší zásluha. Přivedl si svoje asistenty, kondičního trenéra. Pozornost strhával spíš na sebe, aby kluci byli v klidu. Musím před ním smeknout klobouk,“ uvedl majitel stříbrné medaile z Eura 1996.

Kdo z hráčů na hřišti měl podle něj největší podíl na zisku titulu po devíti letech? „Láďa Krejčí je velikánský srdcař a když je na hřišti, hned je tam velký respekt od soupeře. Jeden hráč ale manšaft nedělá, i když je to základní stavební kámen,“ upozornil Frýdek.

Fanoušci Sparty Praha slaví zisk mistrovského titulu na Slovácku.
Sparta je zpátky na vrcholu. Titul po devíti letech přinesla remíza na Slovácku

„Líbil se mi i Sørensen vzadu, ten to tam taky držel. Čvančara se dostal do výborné formy, škoda jen, že se zranil. Škoda taky, že se Kuchtič nechal v prvním zápase s Libercem vyloučit na pět zápasů. Gólů by dal víc. Gólman Kovář přišel z Manchesteru, hned naskočil a od té doby byl jednička. Někdy pracují nervy, když jde do zasekávačky, ale přijde mi jako takový flegmatik,“ vyjmenoval klíčové hráče Frýdek.

On i zbytek sparťanské rodiny si teď může užívat radost, kterou klub z Letné devět let nezažil. Hlavní oslavy s fanoušky si mužstvo užije v sobotu v posledním kole proti Plzni. Poslední duel Sparty v tomto ročníku odstartuje v epet ARENĚ v 16 hodin.