„Nechtěl bych ho přechválit, ale pokud by takovým způsobem pokračoval i v dalších zápasech, tak asi všichni uznají, že by to byla velká posila. Přijdou těžší zápasy a těžší chvíle, ale začal rozhodně dobře,“ řekl kouč Sigmy Václav Jílek po přípravném duelu s Ružomberokem.

A zaujmout trenéra na úvod je vždycky první krok k úspěšnému angažmá.

Beneš zaujal před mnoha lety i kladenské trenéry. Slavný Jan Suchopárek si vzal ústeckého odchovance ze Sparty, kde ho nechtěli. Možná i proto, že v mládí při úrazu přišel o jednu ledvinu.

I s takovým hendikepem ale Beneš do velkého fotbalu pronikl.

Uspěl nejprve v Kladně v dorostenecké lize, byť z ní tým sestoupil. Do ligového áčka ho vytáhl trenér prvního týmu Miroslav Koubek a na jaře 2007 mu dal šanci poprvé v ostrém duelu. Hned proti Slavii a Beneš nezklamal.

V Kladně se učil nejen u Koubka, ale i u aktuálního trenéra reprezentace Jaroslava Šilhavého. Nastupoval po boku ostřílených stoperů Lukáše Killara a Patrika Grosse, v sezoně 2008-2009 vedle navrátilce z Německa a svého hlavního guru Pavla Drska. Tehdy utvořili jednu z nejlepších stoperských dvojic v lize, ale Drsek odešel do Jablonce, tým sestoupil a Beneše si Miroslav Pelta vytáhl na sever také.

Určitě nelitoval, Beneš stihl za sedm sezon v Jablonci přes vážné zranění achillovky 141 zápasů a 14 branek. Na Střelnici tehdy i díky Benešovým skvělým hlavičkám platilo pravidlo z dětských plácků – za tři rohy gól.

Benešovi sice Pelta zatrhl přestup do Sparty, která o něj projevila velký zájem před pěti roky (Jablonec tehdy postoupil do Evropského poháru), přesto se nakonec dočkal i vytouženého zahraničního angažmá. Sice ne v nejžádanější destinaci – šel do Vasasu Budapešť, ale i to chtělo hodně úsilí a zvláštní povolení, protože v Maďarsku mají hráči s jednou ledvinou profesionální fotbal zakázán.

Olomoucká Sigma doma remizovala v přípravném utkání doma s Ružomberkem 1:1.Lukáš Kalvach, Jan Štěrba, Vít BenešZdroj: Deník/Radek Hloch

Olomoucká Sigma doma remizovala v přípravném utkání doma s Ružomberkem 1:1. Lukáš Kalvach, Jan Štěrba, Vít Beneš.  Autor: Deník/Radek Hloch

Teď přichází návrat do Česka. Olomouc sice na podzim hrála krásný fotbal v Evropské lize, jenže v té domácí se jí nedařilo a příliš mnoho inkasovala. Proto sázka na Beneše.

Třicetiletý fotbalista zaujal okamžitě. Proti Ružomberoku kraloval ve vzdušných soubojích, s přehledem zvládal i hru na zemi a byť je v Olomouci teprve pár dní už se snažil dirigovat spoluhráče. „O řízení hry jsme se s trenérem bavili. Měl bych to přebírat já, ale je potřeba, abychom na hřišti komunikovali všichni,“ řekl a komentoval i svoje ofenzivní výpady. „Vždycky jsem se zapojoval do útočné fáze, když byla možnost,“ připomněl.

S novými spoluhráči si Beneš porozuměl rychle a v prvních třech dnech zatím sbírá především pozitivní dojmy. „Sigma na mě působí velmi pozitivně. Kluci chtějí hrát technický fotbal, jsou pracovití. Jen doufám, že nám to vydrží a bude to na jaře vidět na výsledcích,“ prohlásil novic.

Novic, který je spíš veteránem, ale takovým, který ještě Sigmě může odvést spoustu dobrých služeb.