„Je tady pro ni super vyžití. Moc se jí tady líbí. Hlavně ráda pozoruje zvířátka, ryby,“ uvedl dvoumetrový gólman.

Vyhlášené lázeňské město, které za svůj věhlas vděčí především minerálním pramenům, je oblíbeným výletním místem také pro zlínské ligové fotbalisty. Žilinský rodák má ovšem na východní Moravě rád i jiné destinace.

„Zlín a okolí patří k nejhezčím krajům v Česku. Je tady pořád co objevovat, takže moc daleko nejezdíme“ říká Rakovan.

Kvůli pandemii koronaviru zůstává dál „zavřený“ v Česku. Domů nesmí, protože by musel do čtrnáctidenní karantény, což si jako profesionální sportovec nemůže dovolit. Proto bývalý brankář Karviné, Slavie Praha nebo Jihlavy zůstává v Baťově městě.

„První měsíc jsme se zdržovali jenom doma. Nikam jsem nechodili. Až po uvolnění opatření jsme hlavně díky dcerce museli ven. Být s ní zavřený doma je totiž trošku náročnější. Všichni jsme si potřebovali vyčísti hlavu,“ přiznává s úsměvem.

Na rodinu má nyní více než v běžné sezoně času. I když se však liga od poloviny března nehraje, musel se Rakovan nejprve připravovat individuálně. Poslední týdny už trénuje společně s dalšími gólmany Fastavu.

„Doteď jsme byli rozdělení na skupiny. Nejprve nás bylo sedm nebo osm, minulý týden už deset. V pondělí konečně budeme všichni spolu. Uvidíme, jak to bude dál,“ pronesl.

O budoucnosti FORTUNA:LIGY budou představitelé jednotlivých klubů debatovat a hlasovat na ligovém grémiu už v úterý. Změnu o prodloužení sezony přes 30. června musí odsouhlasit nadpoloviční většina účastníků. Podle gólmana Zlína budou rozhodovat detaily.

„Na řešení je spousta věcí. Podle mě některé kluby ještě neví, jak budou hlasovat a co se bude dít,“ myslí si Rakovan, který představitelům klubů z první a druhé ligy vůbec nezávidí.

„Jsou to věci, které my hráči neovlivníme. Třeba otázky sponzorů, financí, které jsou strašně důležité pro chod klubu,“ upozorňuje.

Navíc připomíná, že profesionální soutěže budou podle vládního nařízení povoleny pouze bez diváků. LFA v současnosti s příslušnými orgány jedná o tom, kolik osob bude moci být při zápasech na stadionu.

Někteří trenéři i funkcionáři se bojí hlavně náročného programu, který by řada fotbalistů mohla odnést zraněním.

„Na první zápas se samozřejmě každý těší, ale pátý už bude horší. Není to opravdu žádná sranda hrát dvakrát týdně,“ uvědomuje si Rakovan.

„Mančafty ze špičky tabulky jsou na větší zápřah zvyklé. Mají široký kádr, dokáží se přizpůsobit. Jiné týmy mohou mít problémy. Pro všechny je to ale nová situace a nám nezbývá nic jiného než s ní poprat a dělat co nejlepší výsledky,“ ví dobře.

Česká nejvyšší soutěž má za sebou nekompletních 24 kol. Zbývá odehrát šest kol základní části, nadstavbu, která bude pro většinu klubů pětikolová, a baráž o účast v první lize. Tabulku vede obhájce titulu Slavia Praha o osm bodů před Plzní. Ševci jsou po mizerném vstupu do jarních odvet až čtrnáctí.